آشپزی رژیمی بین المللی

يكي از راههاي ارتقای سلامت جسم و روان، داشتن تغذيه سالم و عادات غذايي سالم مي باشد. از راهكارهاي رسيدن به اين هدف استفاده از غذاهاي رژيمي و سالم در برنامه غذايي روزانه مي باشد. بايد توجه داشت، منظور از غذاهاي رژيمي، استفاده از تعداد محدودي غذاي نه چندان خوش طعم و سرشار از سبزيجات معدود مانند کدو و بروکلی نمي باشد. بلكه آنچه در غذاهاي رژيمي مهم است، توجه به حجم غذا و اجزاي تشكيل دهنده آن شامل كربوهيدرات، پروتئين، چربي و بخصوص كالري و چربي هاي مضر آن مي باشد. بنابراين بر آن شديم تا در اين بخش دستور پخت غذاهاي رژيمي به همراه جدول ارزش تغذيه اي آن را به صورت انتخابی و هفتگی ارائه دهيم. اميد است كه مطالب ارائه شده در اين بخش در جهت ارتقا آگاهي شما و انتخاب غذايي سالم و رژيمي سودمند واقع شود.

سه شنبه 16 اردیبهشت 1393

خورشت به

خورشت به
ارزش غذائی برای یک نفر
انرژی (کالری)288
کربوهیدرات (گرم)40
پروتئین (گرم)19
چربی (گرم)8
درصد اسیدهای چرب اشباع3%
مواد مورد نیاز برای پنج نفر
به4 عدد
لپه5/1 پیمانه
گوشت خورشتی250 گرم
لیمو عمانیبه مقدار دلخواه
پیاز2 عدد
رب گوجه فرنگی3 قاشق غذاخوری
روغن مایع4قاشق غذاخوری
طرز تهیه

بهتر است از یک روز قبل لپه رابخیسانیم. ابتدا پیاز ها را نگینی خرد کرده و تفت می دهیم ،بعد از اینکه کمی طلایی شد گوشت را نیز اضافه کرده و زردچوبه را هم اضافه کرده و  تفت می دهیم. در ظرفی جدا لپه را تفت می دهیم؛ سپس رب را اضافه کرده و مجدد تفت می دهیم،کمی زردچوبه هم اضافه می کنیم و در نهایت مواد فوق را به مواد گوشتی اضافه می کنیم و به را نیز مربعی خرد کرده و اضافه می کنیم .در نهایت به خورشت آب (گرم) اضافه کرده و صبر می کنیم تا خوب بپزد. پس از پخته شدن گوشت، نمک و لیمو را اضافه می کنیم و صبر می کنیم تا طعم آنها وارد خورشت گردد.


مرغ پرتقالی همراه با بروکلی Orange Chicken with Broccoli

مرغ پرتقالی همراه با بروکلی Orange Chicken with Broccoli
ارزش غذائی برای یک نفر
انرژی (کالری)12
کربوهیدرات (گرم)28گرم
پروتئین (گرم)29گرم
چربی (گرم)6گرم
چربی اشباع1گرم
چربی ترانس0گرم
سدیم389میلی گرم
فیبر3گرم
کلسیم49میلی گرم
مواد مورد نیاز برای چهار نفر
روغن سبزیجات4قاشق چایخوری
زنجبیل 1 قاشق غذاخوری،پوست گرفته شده و خردشده
سینه مرغ بدون پوست و استخواننیم کیلو، خرد شده
گلچه های بروکلی2 لیوان
آبیک چهارم لیوان
عصاره مرغ (کم نمک)نصف لیوان
آب پرتقالیک چهارم لیوان
سس سویا3 قاشق غذاخوری
آرد ذرت1 قاشق غذاخوری، حل شده در 1 قاشق غذاخوری آب
پرتقال1 عدد، پوست گرفته شده
طرز تهیه

  1. در یک تابه متوسط نچسب روغن را با حرارت متوسط گرم کنید. زنجبیل را اضافه کرده و تفت دهید، 2دقیقه. آن را به یک بشقاب کوچک منتقل کنید.
  2. در یک تابه کوچک، مرغ را تفت دهید تا زمانیکه پخته شود، حدود 10دقیقه. آن را به یک بشقاب دیگر منتقل کنید. در تابه بروکلی و آب را مخلوط کرده و در ظرف را گذاشته و تا زمان ترد شدن آنها را ببپزید، 4-3دقیقه. مرغ ها را به تابه برگردانید؛ عصاره مرغ،آب پرتقال، و سس سویا را اضافه کنید. محلول آرد ذرت را نیز اضافه کرده و اجازه دهید حرارت ببینند، گهگاه نیز هم بزنید، تازمانیکه مواد به جوش آمده و تدریجاً غلیظ شود. برش های پرتقال را اضافه کنید، کمی حرارت دهید. روی غذای آماده شده زنجبیل ریخته و سرو نمایید. 

رژیم درمانی نوین - تبلیغات رژیم درمانی نوین - تبلیغات