آشپزی رژیمی بین المللی

يكي از راههاي ارتقای سلامت جسم و روان، داشتن تغذيه سالم و عادات غذايي سالم مي باشد. از راهكارهاي رسيدن به اين هدف استفاده از غذاهاي رژيمي و سالم در برنامه غذايي روزانه مي باشد. بايد توجه داشت، منظور از غذاهاي رژيمي، استفاده از تعداد محدودي غذاي نه چندان خوش طعم و سرشار از سبزيجات معدود مانند کدو و بروکلی نمي باشد. بلكه آنچه در غذاهاي رژيمي مهم است، توجه به حجم غذا و اجزاي تشكيل دهنده آن شامل كربوهيدرات، پروتئين، چربي و بخصوص كالري و چربي هاي مضر آن مي باشد. بنابراين بر آن شديم تا در اين بخش دستور پخت غذاهاي رژيمي به همراه جدول ارزش تغذيه اي آن را به صورت انتخابی و هفتگی ارائه دهيم. اميد است كه مطالب ارائه شده در اين بخش در جهت ارتقا آگاهي شما و انتخاب غذايي سالم و رژيمي سودمند واقع شود.

شنبه 10 مرداد 1394

سوپ پیاز و بادام

سوپ پیاز و بادام
ارزش غذائی برای یک نفر
انرژی (کالری)222
کربوهیدرات (گرم)5/6
پروتئین (گرم)4/6
چربی (گرم)19
فیبر 6/3
کلسیم( میلی گرم)68
مواد مورد نیاز برای یک نفر
روغن زیتون40گرم
پیاز زرد2 عدد بزرگ
سیر له شده1حبه
بادام پوست کنده50 گرم
آب مرغ 750 میلی لیتر
نمک و فلفل به مقدار لازم
طرز تهیه

روغن زیتون مخصوص سرخ کردن را در یک ماهیتابه روی حرارت پایین گرم کنید، سپس پیاز و سیر را به آن اضافه کنید، درب ماهیتابه را گذاشته و 20-15 دقیقه زمان بدهید تا پیاز ها نرم و کمی طلایی شوند. پس از این مرحله زعفران اضافه کنید و پس از گذشت 4-3 دقیقه بادام ها را بیافزایید و 3-2 دقیقه زمان بگیرید. پس از این مرحله آب مرغ را به ظرف اضافه کنید و 10 دقیقه زمان پخت بدهید. پس از سرد شدن سوپ آن را در مخلوط ریخته تا بافت آن یکدست شود، سپس دوباره گرم کنید و نمک و فلفل را به آن اضافه کرده و با بادام تزئین و سرو کنید. 


سالاد عدس کرانچی

سالاد عدس کرانچی
ارزش غذائی برای یک نفر
انرژی (کالری)395
کربوهیدرات (گرم)57
پروتئین (گرم) 24
چربی (گرم)11
کلسترول ( میلی گرم)1
چربی اشباع ( گرم)1
فیبر (اشباع)28
کلسیم( میلی گرم)332
سدیم ( میلی گرم)296
مواد مورد نیاز برای یک نفر
عدس پخته4 لیوان
هویج پخته و نگینی1عدد متوسط
کرفس ریز شده1ساقه
روغن زیتون فرابکر4 قاشق چایخوری
آب لیموی تازه 2 قاشق چایخوری
جعفری تازه خرد شده4/1 لیوان
گردوی خرد شده4/1 لیوان
کاسنی فرنگی6 لیوان
نمک و فلفلبه مقدار لازم
طرز تهیه

در یک ظرف بزرگ عدس، هویج، کرفس، روغن زیتون، آب لیمو و سیر را مخلوط کنید و در محیط سردی قرار دهید. جعفری، گردو، نمک و فلفل را با کاسنی فرنگی ترکیب کنید و به مواد بالا بیفزایید.

رژیم درمانی نوین - تبلیغات رژیم درمانی نوین - تبلیغات