آشپزی رژیمی بین المللی

يكي از راههاي ارتقای سلامت جسم و روان، داشتن تغذيه سالم و عادات غذايي سالم مي باشد. از راهكارهاي رسيدن به اين هدف استفاده از غذاهاي رژيمي و سالم در برنامه غذايي روزانه مي باشد. بايد توجه داشت، منظور از غذاهاي رژيمي، استفاده از تعداد محدودي غذاي نه چندان خوش طعم و سرشار از سبزيجات معدود مانند کدو و بروکلی نمي باشد. بلكه آنچه در غذاهاي رژيمي مهم است، توجه به حجم غذا و اجزاي تشكيل دهنده آن شامل كربوهيدرات، پروتئين، چربي و بخصوص كالري و چربي هاي مضر آن مي باشد. بنابراين بر آن شديم تا در اين بخش دستور پخت غذاهاي رژيمي به همراه جدول ارزش تغذيه اي آن را به صورت انتخابی و هفتگی ارائه دهيم. اميد است كه مطالب ارائه شده در اين بخش در جهت ارتقا آگاهي شما و انتخاب غذايي سالم و رژيمي سودمند واقع شود.

شنبه 26 مهر 1393

سالاد نخود

سالاد نخود
ارزش غذائی برای یک نفر
انرژی (کالری)237
کربوهیدرات (گرم)37
پروتئین (گرم)8
چربی (گرم)5/6
درصد اسیدهای چرب اشباع3%
مواد مورد نیاز برای شش نفر
نخودیک ونیم لیوان
بلغور جو1لیوان
جعفری به مقدار لازم
گوجه فرنگی2 عدد
آبلیمو2 قاشق غذاخوری
روغن زیتون4 قاشق غذاخوری
طرز تهیه

نخودها را آبپز کرده ومی گذاریم کاملا نرم شود، بعد بلغور جو را جداگانه می پزیم. سپس این دو مواد را با هم مخلوط کرد، گوجه فرنگی ها را پوست گرفته وریز ریز می کنیم وبه سالاد اضافه می کنیم. سپس جعفری را هم ریز کرده می افزائیم ودر انتها با روغن زیتون وآبلیمو ونمک وفلفل مزه دارش می کنیم.

 


سالاد الویه رژیمی

سالاد الویه رژیمی
ارزش غذائی برای یک نفر
انرژی (کالری)117
کربوهیدرات (گرم)5/3
پروتئین (گرم)14
چربی (گرم)5/4
درصد اسیدهای چرب اشباع5/7%
مواد مورد نیاز برای چهار نفر
تخم مرغ آبپز1عدد
گوشت سینه مرغ پخته شده1 عدد
نخود فرنگی،هویج خرد شده و ذرت پخته شده1 پیمانه
خیارشور خرد شده1/2 لیوان
ماست کم چرب2 قاشق غذاخوری
روغن زیتون1 قاشق غذاخوری
نمک و فلفل و آبلیموبه مقدار لازم
طرز تهیه

تخم مرغ آبپز را خرد کرده سپس سینه مرغ را به صورت نگینی خرد می کنیم و با خیارشور و با سبزیجات پخته و خرد شده مخلوط می کنیم. سپس روغن زیتون،ماست،نمک،فلفل و آبلیمو را اضافه کرده خوب مخلوط نموده و به مدت 30 دقیقه رها می کنیم تا جا بیفتد سپس روی آن را با هویج، قارچ ،جعفری و نخود فرنگی تزئین می نمائیم.

رژیم درمانی نوین - تبلیغات رژیم درمانی نوین - تبلیغات