آشپزی رژیمی بین المللی

يكي از راههاي ارتقای سلامت جسم و روان، داشتن تغذيه سالم و عادات غذايي سالم مي باشد. از راهكارهاي رسيدن به اين هدف استفاده از غذاهاي رژيمي و سالم در برنامه غذايي روزانه مي باشد. بايد توجه داشت، منظور از غذاهاي رژيمي، استفاده از تعداد محدودي غذاي نه چندان خوش طعم و سرشار از سبزيجات معدود مانند کدو و بروکلی نمي باشد. بلكه آنچه در غذاهاي رژيمي مهم است، توجه به حجم غذا و اجزاي تشكيل دهنده آن شامل كربوهيدرات، پروتئين، چربي و بخصوص كالري و چربي هاي مضر آن مي باشد. بنابراين بر آن شديم تا در اين بخش دستور پخت غذاهاي رژيمي به همراه جدول ارزش تغذيه اي آن را به صورت انتخابی و هفتگی ارائه دهيم. اميد است كه مطالب ارائه شده در اين بخش در جهت ارتقا آگاهي شما و انتخاب غذايي سالم و رژيمي سودمند واقع شود.

شنبه 23 اسفند 1393

هویج پلو با مرغ

هویج پلو با مرغ
ارزش غذائی برای یک نفر
انرژی (کالری)536
کربوهیدرات (گرم)48
پروتئین (گرم)50
چربی (گرم)14
درصد اسیدهای چرب اشباع4%
مواد مورد نیاز برای شش نفر
برنجیک کیلو
مرغ پاک کردهیک عدد در حدود 1/5 کیلو
پیاز1 عدد
آبلیمو1/4 پیمانه
روغن70 گرم
زعفران سائیده1 قاشق چایخوری
هویج 4 عدد
طرز تهیه

برنج را قبلاً شسته و با نمک بگذارید خیس بخورد. مرغ را به چند قطعه تقسیم کرده و با آبلیمو و یک لیوان آب و یک دوم زعفران ( آب کرده ) و کمی نمک و پیاز خرد شده بپزید. به اندازه یک فنجان آب مرغ در قابلمه نگه دارید. هویج را شسته، پوست آنها را گرفته و به صورت خلال های باریک 2 سانتی متری خرد کنید. روغن را در ماهیتابه ریخته و هویج های خلال شده را تفت دهید. سپس برنج را پخته و آبکش کنید. در قابلمه کمی روغن بریزید و برنج و هویج های تفت داده شده را در قابلمه ریخته و بقیه زعفران آب کرده را روی برنج بدهید و بگذارید برنج با شعله ملایم دم بکشد. پس از دم کشیدن برنج آن را در دیس کشیده و روی برنج را با گوشت های تکه تکه شده مرغ تزئین کنید. آب مرغ را هم روی برنج بریزید.


خوراک چینی سبزیجات با مرغ

خوراک چینی سبزیجات با مرغ
ارزش غذائی برای یک نفر
انرژی (کالری)473
کربوهیدرات (گرم)47
پروتئین (گرم)54
چربی (گرم)8/5
درصد اسیدهای چرب اشباع3%
مواد مورد نیاز برای چهار نفر
فیله مرغ500 گرم
کدوی سبز 1 عدد
جوانه ماشیک ونیم لیوان
پیاز1 عدد
هویج 2 عدد
لوبیا سبز1 لیوان
نمک و فلفلبه مقدار لازم
روغن مایع 2 قاشق غذاخوری
فلفل دلمه2 عدد
سیر2 حبه
کلم پیچیک ونیم لیوان
آب مرغنصف لیوان
سس سویا 1/3 لیوان
نشاسته ذرت1 قاشق غذاخوری
طرز تهیه

ابتدا فیله مرغ را تمیز و به صورت خلال می بریم و در تابه، فیله ها را تفت می دهیم. شعله گاز باید تند و یکنواخت باشد تا گوشت آب نیاندازد. سیر رنده شده، فلفل نیم کوب را اضافه می کنیم و مرغ را کنار می گذاریم. هویج ، کدو، فلفل دلمه ای،کلم پیچ، لوبیا سبز( از طول بریده شود.) و پیاز را به اندازه چوب کبریت یکدست به صورت خلال می بریم و هر یک را جداگانه تفت می دهیم. مرغ و سبزیجات تازه را مخلوط و سس سویا را به آن اضافه می کنیم. روی حرارت تمام مواد را مجددا تفت می دهیم. جوانه ماش را به آرامی داخل سبزیجات می ریزیم تا له نشود. نشاسته ذرت را با آب مرغ اضافه و مخلوط می کنیم و روی سبزیجات می ریزیم. در آخر نمک را اضافه می کنیم.

رژیم درمانی نوین - تبلیغات رژیم درمانی نوین - تبلیغات