آشپزی رژیمی بین المللی

يكي از راههاي ارتقای سلامت جسم و روان، داشتن تغذيه سالم و عادات غذايي سالم مي باشد. از راهكارهاي رسيدن به اين هدف استفاده از غذاهاي رژيمي و سالم در برنامه غذايي روزانه مي باشد. بايد توجه داشت، منظور از غذاهاي رژيمي، استفاده از تعداد محدودي غذاي نه چندان خوش طعم و سرشار از سبزيجات معدود مانند کدو و بروکلی نمي باشد. بلكه آنچه در غذاهاي رژيمي مهم است، توجه به حجم غذا و اجزاي تشكيل دهنده آن شامل كربوهيدرات، پروتئين، چربي و بخصوص كالري و چربي هاي مضر آن مي باشد. بنابراين بر آن شديم تا در اين بخش دستور پخت غذاهاي رژيمي به همراه جدول ارزش تغذيه اي آن را به صورت انتخابی و هفتگی ارائه دهيم. اميد است كه مطالب ارائه شده در اين بخش در جهت ارتقا آگاهي شما و انتخاب غذايي سالم و رژيمي سودمند واقع شود.

شنبه 4 بهمن 1393

آش اسفناج

آش اسفناج
ارزش غذائی برای یک نفر
انرژی (کالری)232
کربوهیدرات (گرم)36
پروتئین (گرم)15
چربی (گرم)4
درصد اسیدهای چرب اشباع7%
مواد مورد نیاز برای چهار نفر
اسفناجیک کیلو
پیاز2 عدد
آرد سفید4 قاشق سوپ خوری
شیر کم چرب1 لیتر
آب1لیوان
نمک و فلفلبه مقدار لازم
روغن مایع 1 قاشق غذا خوری
طرز تهیه

پیاز را در مقدار کمی روغن تفت می دهیم. سپس آرد را اضافه می کنیم و مرتب بهم می زنیم تا بوی خامی آن گرفته شود. شیر را کم کم داخل قابلمه می ریزیم و با قاشق بهم می زنیم تا ته نگیرد و بعد آب را میریزیم. اسفناج تمیز و خشک شده، نمک وفلفل را افزوده و حرارت را کم می کنیم. برای جا افتادن سوپ 20 دقیقه کافی است.


سوپ بلغور

سوپ بلغور
ارزش غذائی برای یک نفر
انرژی (کالری)164
کربوهیدرات (گرم)25/5
پروتئین (گرم)7
چربی (گرم 4/7
درصد اسیدهای چرب اشباع2/2%
مواد مورد نیاز برای شش نفر
پیاز1عدد
بلغور1 فنجان
نخود پخته شده1 فنجان
لوبیا چیتی1 فنجان
غوره 1/2فنجان
بادمجان نگینی شده1عدد
لوبیا سبز1/2 فنجان
روغن مایع2/5 قاشق غذاخوری
نمک و فلفل و رب گوجه فرنگیبه مقدار لازم
طرز تهیه

ابتدا پیاز را به بلغور را اضافه کره و با یک لیوان آب می گذاریم که بلغور کاملا بپزد . نخود پخته شده و لوبیای پخته شده را اضافه نموده .و بادمجانهای نگینی تفت داده شده و لوبیا سبز را اضافه نموده و می گذاریم تا کاملا جابیفتد .در آخر غوره ها را می ریزیم تا سوپ ما ترش مزه شود.

رژیم درمانی نوین - تبلیغات رژیم درمانی نوین - تبلیغات