آشپزی رژیمی بین المللی

يكي از راههاي ارتقای سلامت جسم و روان، داشتن تغذيه سالم و عادات غذايي سالم مي باشد. از راهكارهاي رسيدن به اين هدف استفاده از غذاهاي رژيمي و سالم در برنامه غذايي روزانه مي باشد. بايد توجه داشت، منظور از غذاهاي رژيمي، استفاده از تعداد محدودي غذاي نه چندان خوش طعم و سرشار از سبزيجات معدود مانند کدو و بروکلی نمي باشد. بلكه آنچه در غذاهاي رژيمي مهم است، توجه به حجم غذا و اجزاي تشكيل دهنده آن شامل كربوهيدرات، پروتئين، چربي و بخصوص كالري و چربي هاي مضر آن مي باشد. بنابراين بر آن شديم تا در اين بخش دستور پخت غذاهاي رژيمي به همراه جدول ارزش تغذيه اي آن را به صورت انتخابی و هفتگی ارائه دهيم. اميد است كه مطالب ارائه شده در اين بخش در جهت ارتقا آگاهي شما و انتخاب غذايي سالم و رژيمي سودمند واقع شود.

شنبه 22 فروردین 1394

مرغ و جوانه ماش

مرغ و جوانه ماش
ارزش غذائی برای یک نفر
انرژی (کالری)249
کربوهیدرات (گرم)16
پروتئین (گرم)23/5
چربی (گرم)10
درصد اسیدهای چرب اشباع5%
مواد مورد نیاز برای چهار نفر
سینه مرغ2 عدد
فارچ1بسته
جوانه ماش 1 بسته
پیاز1 عدد
سیر2 حبه
سس خردلبه مقدار لازم
نمک،زردچوبه و فلفلبه مقدار لازم
روغن مایع 2 قاشق غذاخوری
طرز تهیه

ابتدا مرغ را 25 دقیقه می پزیم.و بعد آن را به شکل ریش ریش شده در می آوریم. پیاز و سیر را ریز خرد کرده و در کمی روغن تفت می دهیم. قارچ را به ورقه های نازک خرد کرده و به پیاز می افزاییم و برای جلوگیری از سیاه شدن آن کمی آب لیمو اضافه می کنیم.حدود 5 دقیقه بعد به آنها جوانه ماش را هم می افزاییم و در انتها مرغ را هم همراه بقیه مواد تفت می دهیم. دقایقی بعد ادویه جات را اضافه می کنیم. درب ظرف را می گذاریم و صبر می کنیم تا آب قارچ و جوانه ها جمع شود.در انتها سس خردل را اضافه می کنیم.

 


شامی سویا

شامی سویا
ارزش غذائی برای یک نفر
انرژی (کالری)215
کربوهیدرات (گرم)26
پروتئین (گرم)5
چربی (گرم)10/5
درصد اسیدهای چرب اشباع3%
مواد مورد نیاز برای چهار نفر
سویا 1 پیمانه
سیب زمینی4 عدد
فلفل دلمه ای1 عدد
رب گوجه فرنگی 1 قاشق چای خوری
پیاز1 عدد
پودر سوخاریبه میزان لازم
روغن6 قاشق غذاخوری
نمک و فلفل و زردچووبهبه مقدار لازم
طرز تهیه

ابتدا سیب زمینی ها را آبپز کرده، بعد در ظرفی پیاز را سرخ می کنیم و سویا خیس خورده را درون آن تفت میدهیم و فلفل دلمه ای نگینی خرد شده را اضافه و تفت میدهیم؛ سپس ادویه ها و رب را می ریزیم بعد از مدتی مواد اماده است سیب زمینی را پوست گرفته و رنده می کنیم. کمی که سرد شد، مقداری از ان را بر می  داریم وداخل ان کمی از مواد را می ریزیم و روی مواد را با سیب زمینی به صورت کوفته می پوشانیم. آنگاه در تخم مرغ می غلتانیم وداخل پودر سوخاری فرو برده و در روغن با حرارت ملایم سرخ می کنیم.

رژیم درمانی نوین - تبلیغات رژیم درمانی نوین - تبلیغات