آشپزی رژیمی بین المللی

يكي از راههاي ارتقای سلامت جسم و روان، داشتن تغذيه سالم و عادات غذايي سالم مي باشد. از راهكارهاي رسيدن به اين هدف استفاده از غذاهاي رژيمي و سالم در برنامه غذايي روزانه مي باشد. بايد توجه داشت، منظور از غذاهاي رژيمي، استفاده از تعداد محدودي غذاي نه چندان خوش طعم و سرشار از سبزيجات معدود مانند کدو و بروکلی نمي باشد. بلكه آنچه در غذاهاي رژيمي مهم است، توجه به حجم غذا و اجزاي تشكيل دهنده آن شامل كربوهيدرات، پروتئين، چربي و بخصوص كالري و چربي هاي مضر آن مي باشد. بنابراين بر آن شديم تا در اين بخش دستور پخت غذاهاي رژيمي به همراه جدول ارزش تغذيه اي آن را به صورت انتخابی و هفتگی ارائه دهيم. اميد است كه مطالب ارائه شده در اين بخش در جهت ارتقا آگاهي شما و انتخاب غذايي سالم و رژيمي سودمند واقع شود.

سه شنبه 13 اسفند 1392

سوپ مرغ یونانی

سوپ مرغ یونانی
ارزش غذائی برای یک نفر
انرژی (کالری)261
کربوهیدرات (گرم)28گرم
پروتئین (گرم)22گرم
چربی (گرم)7گرم
چربی اشباع2گرم
چربی ترانس0گرم
سدیم163میلی گرم
فیبر2گرم
کلسیم141میلی گرم
کلسترول140میلی گرم
مواد مورد نیاز برای چهار نفر
آب مرغ یا عصاره کم نمک مرغ4 فنجان
سینه مرغ بدون استخوان250 گرم
تخم مرغ بزرگ دو عدد
آب لیموی تازهیک چهارم لیوان
اسفناج خرد شده و پخته شده10 انس
برنج پخته شده 2 لیوان
فلفل سیاه تازه به میزان لازم
طرز تهیه

1.    در یک تابه بزرگ، عصاره یا آب مرغ و مرغ را به دمای جوش برسانید؛ دمای آن را کم کرده و اجازه دهید مرغ کاملا پخته شود، 7-5 دقیقه. مرغ را خارج کنید و وقتی به حد کافی سرد شد آن را در تکه های کوچکی خرد کنید.
2.    در یک کاسه متوسط، تخم مرغ ها و آب لیمو را تند تند به هم بزنید تا حدی که کف کند؛ به تدریج 1 لیوان از عصاره داغ مرغ را نیز اضافه کنید.
3.    اسفناج را به آب مرغ داخل تابه اضافه کنید و دمای آن را به جوش برسانید. اکنون حرارت آن را کم کرده و برنج را به آن اضافه کنید. آرام آرام مخلوط تخم مرغ-عصاره را به آن اضافه کرده، و دائماً هم بزنید تا از دلمه شدن جلوگیری شود؛ به همزدن ادامه دهید تا سوپ غلیظ شود، 3دقیقه. مرغ ها را به آن اضافه کرده و دمای آن را تا رسیدن به دمای سرو گرم کنید. آن را با فلفل سیاه طعم دار کرده و بلافاصله سرو نمایید.

 


خورش بامیه با مرغ

خورش بامیه با مرغ
ارزش غذائی برای یک نفر
انرژی (کالری)168
کربوهیدرات (گرم)13
پروتئین (گرم)18
چربی (گرم)5
درصد اسیدهای چرب اشباع4%
مواد مورد نیاز برای چهار نفر
مرغ8 قطعه
آب8 لیوان
بامیه خرد شدهنیم کیلو
پیاز ریز شده2 عدد
نمک و فلفل و ادویهبه میزان لازم
روغن مایع2 قاشق غذاخوری
رب گوجه فرنگی3 قاشق غذاخوری
آبلیمو2 قاشق غذاخوری
طرز تهیه

روغن را در قابلمه ریخته پیازهای خرد شده را در آن کمی تفت دهید، سپس قطعات مرغ شسته شده را به آن اضافه کرده، ادویه، زردچوبه، نمک و فلفل را به مرغ اضافه کرده، مواد را با قاشق چوبی هم بزنید. آب را به مرغ اضافه کرده سپس درب قابلمه را بگذارید تا مرغ به مدت 1 ساعت با حرارت ملایم بپزد. بقیه مواد را به مرغ اضافه کرده بگذارید به مدت 45 دقیقه دیگر روی حرارت ملایم بماند تا خورش جا بیفتد.

رژیم درمانی نوین - تبلیغات رژیم درمانی نوین - تبلیغات