آشپزی رژیمی بین المللی

يكي از راههاي ارتقای سلامت جسم و روان، داشتن تغذيه سالم و عادات غذايي سالم مي باشد. از راهكارهاي رسيدن به اين هدف استفاده از غذاهاي رژيمي و سالم در برنامه غذايي روزانه مي باشد. بايد توجه داشت، منظور از غذاهاي رژيمي، استفاده از تعداد محدودي غذاي نه چندان خوش طعم و سرشار از سبزيجات معدود مانند کدو و بروکلی نمي باشد. بلكه آنچه در غذاهاي رژيمي مهم است، توجه به حجم غذا و اجزاي تشكيل دهنده آن شامل كربوهيدرات، پروتئين، چربي و بخصوص كالري و چربي هاي مضر آن مي باشد. بنابراين بر آن شديم تا در اين بخش دستور پخت غذاهاي رژيمي به همراه جدول ارزش تغذيه اي آن را به صورت انتخابی و هفتگی ارائه دهيم. اميد است كه مطالب ارائه شده در اين بخش در جهت ارتقا آگاهي شما و انتخاب غذايي سالم و رژيمي سودمند واقع شود.

شنبه 3 آبان 1393

سالاد لوبیا سبز

سالاد لوبیا سبز
ارزش غذائی برای یک نفر
انرژی (کالری)161
کربوهیدرات (گرم)23
پروتئین (گرم)5/3
چربی (گرم)6
درصد اسیدهای چرب اشباع5/2%
مواد مورد نیاز برای چهار نفر
سیب زمینی4 عدد متوسط
لوبیا سبز300 گرم
پیاز قرمز1 عدد
جعفریبه مقدار لازم
آبلیمو 2 قاشق غذاخوری
روغن زیتون4 قاشق غذاخوری
نمک و فلفلبه مقدار لازم
طرز تهیه

سیب زمینی را آبپز کرده وبعد ریز می کنیم (تکه های آن نباید خیلی ریز شود )سپس لوبیا سبز را فقط سر وته آن را میگیریم وبا کمی سرکه ونمک وآب می گذاریم بپزد بعد پیازرا بصورت خلال خلال باریک ریز کرده وبعد از اینکه مواد خنک شد همه آنها را با هم مخلوط کرده و جعفری را به اندازه دلخواه اضافه میکنیم وبا موادی که برای سس آن در نظر گرفتیم مخلوط می کنیم. (آبلیمو -روغن زیتون -نمک وفلفل )

 


سالاد نخود

سالاد نخود
ارزش غذائی برای یک نفر
انرژی (کالری)237
کربوهیدرات (گرم)37
پروتئین (گرم)8
چربی (گرم)5/6
درصد اسیدهای چرب اشباع3%
مواد مورد نیاز برای شش نفر
نخودیک ونیم لیوان
بلغور جو1لیوان
جعفری به مقدار لازم
گوجه فرنگی2 عدد
آبلیمو2 قاشق غذاخوری
روغن زیتون4 قاشق غذاخوری
طرز تهیه

نخودها را آبپز کرده ومی گذاریم کاملا نرم شود، بعد بلغور جو را جداگانه می پزیم. سپس این دو مواد را با هم مخلوط کرد، گوجه فرنگی ها را پوست گرفته وریز ریز می کنیم وبه سالاد اضافه می کنیم. سپس جعفری را هم ریز کرده می افزائیم ودر انتها با روغن زیتون وآبلیمو ونمک وفلفل مزه دارش می کنیم.

 

رژیم درمانی نوین - تبلیغات رژیم درمانی نوین - تبلیغات