آشپزی رژیمی بین المللی

يكي از راههاي ارتقای سلامت جسم و روان، داشتن تغذيه سالم و عادات غذايي سالم مي باشد. از راهكارهاي رسيدن به اين هدف استفاده از غذاهاي رژيمي و سالم در برنامه غذايي روزانه مي باشد. بايد توجه داشت، منظور از غذاهاي رژيمي، استفاده از تعداد محدودي غذاي نه چندان خوش طعم و سرشار از سبزيجات معدود مانند کدو و بروکلی نمي باشد. بلكه آنچه در غذاهاي رژيمي مهم است، توجه به حجم غذا و اجزاي تشكيل دهنده آن شامل كربوهيدرات، پروتئين، چربي و بخصوص كالري و چربي هاي مضر آن مي باشد. بنابراين بر آن شديم تا در اين بخش دستور پخت غذاهاي رژيمي به همراه جدول ارزش تغذيه اي آن را به صورت انتخابی و هفتگی ارائه دهيم. اميد است كه مطالب ارائه شده در اين بخش در جهت ارتقا آگاهي شما و انتخاب غذايي سالم و رژيمي سودمند واقع شود.

شنبه 29 آذر 1393

خوراک دال عدس

خوراک دال عدس
ارزش غذائی برای یک نفر
پیاز رنده شده1 عدد
دال عدس3 پیمانه
هویج خرد شده3 عدد
سیب زمینی خرد شده3 عدد
فلفل دلمه خرد شده1 عدد
نخود فرنگی1 پیمانه
نمک وفلفلبه مقدار لازم
رب گوجه فرنگی 3 قاشق غذاخوری
ادویه گراماسالا1 قاشق چایخوری
روغن2 قاشق غذاخوری
مواد مورد نیاز برای یک نفر
انرژی (کالری)275
کربوهیدرات (گرم)49
پروتئین (گرم)17
چربی (گرم)0/9
درصد اسیدهای چرب اشباع0/8%
طرز تهیه

ابتدا پیاز را تفت داده، سبزیجات خرد شده را به آن اضافه کنید و مواد را تفت دهید و هم بزنید. بعد از 3 دقیقه دال عدس را به آن اضافه کرده وبه مدت 5 دقیقه آن را حرارت دهید. آب و رب را اضافه کرده و در آخر ادویه جات را اضافه کنید، و بگذارید مواد با حرارت پایین بپزد، تا وقتی تمام مواد خوب پخته و دال عدس مانند حلیم کمی غلیظ شود و رنگ آن نارنجی گردد. در صورتی که آب آن تمام شد ولی هنوز نپخته باشد کمی آب به آن اضافه می کنیم.


خوراک سبزیجات

خوراک سبزیجات
ارزش غذائی برای یک نفر
مواد مورد نیاز برای دو نفر
هویج2 عدد
سیب زمینی2 عدد
ساقه کرفس6عدد
پیاز1 عدد
قارچ 150 گرم
آب مرغیک لیوان
نمک و فلفل و ادویه به مقدار لازم
روغن مایع2 قاشق غذاخوری
فلفل دلمه1 عدد
طرز تهیه

هویج و سیب زمینی و قارچ و فلفل دلمه ای را نگینی خرد کره و با آب مرغ می پزیم. پیاز را تفت داده و مواد پخته شده را به همراه نمک و فلفل و ادویه به آن اضافه می کنیم. پس از جا افتادن غذا آماده است. و می توانید آنرا در ظرف مورد نظر ریخته و پس ازتزئین سر سفره بیاورید.

رژیم درمانی نوین - تبلیغات رژیم درمانی نوین - تبلیغات