آشپزی رژیمی بین المللی

يكي از راههاي ارتقای سلامت جسم و روان، داشتن تغذيه سالم و عادات غذايي سالم مي باشد. از راهكارهاي رسيدن به اين هدف استفاده از غذاهاي رژيمي و سالم در برنامه غذايي روزانه مي باشد. بايد توجه داشت، منظور از غذاهاي رژيمي، استفاده از تعداد محدودي غذاي نه چندان خوش طعم و سرشار از سبزيجات معدود مانند کدو و بروکلی نمي باشد. بلكه آنچه در غذاهاي رژيمي مهم است، توجه به حجم غذا و اجزاي تشكيل دهنده آن شامل كربوهيدرات، پروتئين، چربي و بخصوص كالري و چربي هاي مضر آن مي باشد. بنابراين بر آن شديم تا در اين بخش دستور پخت غذاهاي رژيمي به همراه جدول ارزش تغذيه اي آن را به صورت انتخابی و هفتگی ارائه دهيم. اميد است كه مطالب ارائه شده در اين بخش در جهت ارتقا آگاهي شما و انتخاب غذايي سالم و رژيمي سودمند واقع شود.

شنبه 6 تیر 1394

کوکو سبزی

کوکو سبزی
ارزش غذائی برای یک نفر
انرژی (کالری)250
کربوهیدرات (گرم)9
پروتئین (گرم)5/13
چربی (گرم)5/18
درصد اسیدهای چرب اشباع12%
مواد مورد نیاز برای یک نفر
سبزی کوکو پاک نکرده(تره،جعفری،گشنیز،شبت)یک کیلو
تخم مرغ7-6 عدد
روغن مایع 6 قاشق غذاخوری
نمک و فلفل به قدر کافی
طرز تهیه

سبزی را ریز خرد می کنیم تخم مرغها را در ظرفی می شکنیم با کمی نمک و فلفل مخلوط کرده با همزن کاملا هم می زنیم. سبزی را در تخم مرغ می ریزیم همزدن را ادامه می دهیم تا مایع خوب مخلوط شود. روغن را در تابه مناسبی می ریزیم و روی حرارت قرار می دهیم تا کاملا داغ شود. مایع را در روغن می ریزیم حرارت را ملایم می نمائیم. با پشت قاشق روی آنرا صاف می کنیم تا سطح آن در همه جا به یک اندازه شود. در تابه را می گذاریم حرارت را باز هم کمی ملایمتر می کنیم تا مایه کاملا بسته شده قابل بریدن شود. کوکو را ابتدا به شکل بعلاوه می بریم با دو چنگال قطعات کوکو را بر می گردانیم و باز هر قطعه را دو نیم می کنیم. در اینصورت هشت قطعه کوکو خواهیم داشت. می گذاریم قسمت زیرین کوکو هم سرخ شود بعد در ظرف گرد مناسبی قطعات کوکو را می چینیم و اطراف آنرا با حلقه های گوجه فرنگی تزیین می نماییم.


ترش شامی

ترش شامی
ارزش غذائی برای یک نفر
انرژی (کالری)627
کربوهیدرات (گرم)29
پروتئین (گرم) 5/37
چربی (گرم)9/55
درصد اسیدهای چرب اشباع21%
مواد مورد نیاز برای یک نفر
گوشت چرخ کرده500 گرم
نان خشک کوبیده1 پیمانه
شیر1 پیمانه
جوش شیرین1 قاشق مربا خوری
پیاز2 عدد
رب گوجه فرنگی2 قاشق سوپ خوری
روغن 6 قاشق غذاخوری
نمک و فلفل به مقدار لازم
آبلیمو2 قاشق سوپخوری
تخم مرغ2 عدد
طرز تهیه

نمک و فلفل و نان خشک کوبیده را در شیر حل کرده،پیاز را از رنده ریز رد می کنیم و تخم مرغ و جوش شیرین و پیاز را به مایه اضافه کرده بهم می زنیم. گوشت را می ریزیم، تمام مواد را خوب مخلوط می کنیم. روغن را  در ماهیتابه می ریزیم و از مایه گوشت گلوله هایی به اندازه یک نارنگی برمی داریم داخل دست گرد می کنیم. وسط آن را با انگشت سوراخ کوچکی کرده و دو طرفش را در روغن تفت می دهیم. بعد رب گوجه فرنگی را در دو لیوان آب حل کرده و با کمی نمک و فلفل مخلوط کرده داخل ظرف شامی می ریزیم. حرارت را ملایم کرده تا آب گوجه فرنگی کاملا غلیظ شده و مغز شامی پخته شود.

رژیم درمانی نوین - تبلیغات رژیم درمانی نوین - تبلیغات