آشپزی رژیمی بین المللی

يكي از راههاي ارتقای سلامت جسم و روان، داشتن تغذيه سالم و عادات غذايي سالم مي باشد. از راهكارهاي رسيدن به اين هدف استفاده از غذاهاي رژيمي و سالم در برنامه غذايي روزانه مي باشد. بايد توجه داشت، منظور از غذاهاي رژيمي، استفاده از تعداد محدودي غذاي نه چندان خوش طعم و سرشار از سبزيجات معدود مانند کدو و بروکلی نمي باشد. بلكه آنچه در غذاهاي رژيمي مهم است، توجه به حجم غذا و اجزاي تشكيل دهنده آن شامل كربوهيدرات، پروتئين، چربي و بخصوص كالري و چربي هاي مضر آن مي باشد. بنابراين بر آن شديم تا در اين بخش دستور پخت غذاهاي رژيمي به همراه جدول ارزش تغذيه اي آن را به صورت انتخابی و هفتگی ارائه دهيم. اميد است كه مطالب ارائه شده در اين بخش در جهت ارتقا آگاهي شما و انتخاب غذايي سالم و رژيمي سودمند واقع شود.

شنبه 29 شهریور 1393

سالاد لوبیای سفید

سالاد لوبیای سفید
ارزش غذائی برای یک نفر
انرژی (کالری) 223
کربوهیدرات (گرم) 18
پروتئین (گرم) 7
چربی (گرم) 15
درصد اسیدهای چرب اشباع 9/10%
مواد مورد نیاز برای چهار نفر
طرز تهیه

بهتر است لوبیا را چند ساعت خیس کنیم تا زودتر بپزد. لوبیا را با مقداری آب و کمی نمک در ظرف مناسب با حرارت ملایم و دربسته می گذاریم کاملا بپزد ولی زیاد له نشود و فرم خود را از دست ندهد. روغن و سرکه و کمی نمک و فلفل را مخلوط می کنیم و لوبیا را در سس ریخته بهم می زنیم. تخم مرغ را پوست کنده قاچ می نمائیم. پیاز را پوست کنده می شوئیم و بصورت حلقه می بریم و حلقه ها را از هم جدا می نمائیم. سالاد را در ظرف گردی بشکل مخروط می ریزیم. زیتون را وسط لوبیا می ریزیم و با حلقه های پیاز و سبزی خرد کرده روی سالاد را تزئین می نمائیم و قاچ های تخم مرغ را دور سالاد می چینیم.


سالاد کلم با کشمش

سالاد کلم با کشمش
ارزش غذائی برای یک نفر
انرژی(کالری) 119
کربوهیدرات(گرم) 23
پروتئین(گرم) 2/5
چربی(گرم) 5
درصد اسیدهای چرب اشباع 3%
مواد مورد نیاز برای چهار نفر
کلم برگ سفید400 گرم
پیازچه 2 عدد
هویج 175 گرم
کرفس 115 گرم
کشمش 70 گرم
زیره سیاه (در صورت دلخواه) مقداری
جعفری تازه خردشده1 قاشق سوپ خوری
روغن زیتون بودار3 قاشق سوپ خوری
آب لیموترش 1 قاشق سوپ خوری
طرز تهیه

 1 ـ ابتدا کلم برگ را به صورت خلالی خرد کنید. پیازچه‌ها و ساقه‌های کرفس را نیز حلقه‌حلقه ببرید. هویج‌ها را به وسیله چاقو به شکل خلالی خرد کرده یا اینکه از رنده درشت استفاده کنید.
2 ـ بعد از اینکه مرحله برش همه سبزیجات به پایان رسید، سبزیجات خردشده را در کاسه بلوری بزرگی ریخته، سپس کشمش و در صورت دلخواه زیره سیاه را اضافه کرده و خوب با هم مخلوط کنید.
3 ـ جعفری خرد شده، روغن زیتون و آبلیمو را نیز به سالاد اضافه کرده و مواد را با قاشق با هم مخلوط کنید. درظرف حاوی این سالاد را بگذارید و آن را حدود 3 ساعت در یخچال قرار دهید تا طعم مواد با هم ترکیب شود.
پس از طی این مدت، روی سالاد را با خلا‌ل‌های هویج و پیازچه تزئین کرده و سرو کنید.

 

رژیم درمانی نوین - تبلیغات رژیم درمانی نوین - تبلیغات