آشپزی رژیمی بین المللی

يكي از راههاي ارتقای سلامت جسم و روان، داشتن تغذيه سالم و عادات غذايي سالم مي باشد. از راهكارهاي رسيدن به اين هدف استفاده از غذاهاي رژيمي و سالم در برنامه غذايي روزانه مي باشد. بايد توجه داشت، منظور از غذاهاي رژيمي، استفاده از تعداد محدودي غذاي نه چندان خوش طعم و سرشار از سبزيجات معدود مانند کدو و بروکلی نمي باشد. بلكه آنچه در غذاهاي رژيمي مهم است، توجه به حجم غذا و اجزاي تشكيل دهنده آن شامل كربوهيدرات، پروتئين، چربي و بخصوص كالري و چربي هاي مضر آن مي باشد. بنابراين بر آن شديم تا در اين بخش دستور پخت غذاهاي رژيمي به همراه جدول ارزش تغذيه اي آن را به صورت انتخابی و هفتگی ارائه دهيم. اميد است كه مطالب ارائه شده در اين بخش در جهت ارتقا آگاهي شما و انتخاب غذايي سالم و رژيمي سودمند واقع شود.

شنبه 1 آذر 1393

سوپ سبزی

سوپ سبزی
ارزش غذائی برای یک نفر
انرژی (کالری)145
کربوهیدرات (گرم)18
پروتئین (گرم)5/12
چربی (گرم)2
درصد اسیدهای چرب اشباع7/3%
مواد مورد نیاز برای چهار نفر
آب مرغ5-4 لیوان
هویج2/1 عدد
شلغم2-1 عدد
فلفل سبز2 عدد
کرفس خرد شده2 قاشق سوپخوری
پیاز خرد شده2 قاشق سوپخوری
تره فرنگی خرد شده1 فنجان
گوشت مرغ خردشده پخته100 تا 120 گرم
برنج50 گرم
گوجه فرنگی خرد شده2/1 فنجان
طرز تهیه

برنج را می شوئیم و می گذاریم با آب مرغ نیم پز شود. بعد پیاز و هویج و شلغم و فلفل خرد شده و تره فرنگی وکرفس را اضافه می کنیم و باندازه کافی نمک می ریزیم؛ آنگاه گوشت مرغ خردشده پخته را می ریزیم و بعد از یکی دو جوش سوپ را  در سوپ خوری می ریزیم .


سوپ مرغ و برنج

سوپ مرغ و برنج
ارزش غذائی برای یک نفر
انرژی (کالری) 132
کربوهیدرات (گرم) 19
پروتئین (گرم) 9/5
چربی (گرم) 1
درصد اسیدهای چرب اشباع 2%
مواد مورد نیاز برای چهار نفر
مرغ 100 گرم
برنج 1/2 لیوان
آب 8 لیوان
جعفری ریز شده 1/3لیوان
نمک و فلفل بمقدار لازم
طرز تهیه

مرغ را تکه می کنیم و خوب می شوییم و در قابلمه می ریزیم. سپس آب را به آن اضافه می کنیمابتدا شعله را زیاد می کنیم تا آب بجوش آید سپس شعله را کم کرده و می گذاریم مرغ به مدت 2 ساعت بپزد. پوست واستخوان مرغ را جدا کرده و آن را ریش ریش می کنیم. مرغ ریش شده را با آب مرغ مخلوط کرده و روی حرارت ملایم می گذاریم. برنج و جعفری را به آن اضافه می کنیم. نمک و فلفل را اضافه کرده و می گذاریم سوپ به مدت 2 ساعت با حرارت ملایم درست شود.

رژیم درمانی نوین - تبلیغات رژیم درمانی نوین - تبلیغات