آشپزی رژیمی بین المللی

يكي از راههاي ارتقای سلامت جسم و روان، داشتن تغذيه سالم و عادات غذايي سالم مي باشد. از راهكارهاي رسيدن به اين هدف استفاده از غذاهاي رژيمي و سالم در برنامه غذايي روزانه مي باشد. بايد توجه داشت، منظور از غذاهاي رژيمي، استفاده از تعداد محدودي غذاي نه چندان خوش طعم و سرشار از سبزيجات معدود مانند کدو و بروکلی نمي باشد. بلكه آنچه در غذاهاي رژيمي مهم است، توجه به حجم غذا و اجزاي تشكيل دهنده آن شامل كربوهيدرات، پروتئين، چربي و بخصوص كالري و چربي هاي مضر آن مي باشد. بنابراين بر آن شديم تا در اين بخش دستور پخت غذاهاي رژيمي به همراه جدول ارزش تغذيه اي آن را به صورت انتخابی و هفتگی ارائه دهيم. اميد است كه مطالب ارائه شده در اين بخش در جهت ارتقا آگاهي شما و انتخاب غذايي سالم و رژيمي سودمند واقع شود.

سه شنبه 31 مرداد 1396

پیتزا گل کلم مدیترانه ای

پیتزا گل کلم مدیترانه ای
ارزش غذائی برای یک نفر
انرژی (کیلوکالری)400
کربوهیدرات (گرم)18
قند (گرم) 4
چربی (گرم)28
اسیدچرب اشباع (گرم)8
پروتئین (گرم)22
مواد مورد نیاز برای دو نفر
گل کلم، خرد شده500 گرم
روغن زیتون فرابکریک و نیم قاشق غذاخوری
نمک یک چهارم قاشق چایخوری
لیموترش1 عدد
گوجه فرنگی خشک و خرد شدهیک لیوان
زیتون سبز یا سیاهیک سوم لیوان
تخم مرغ1 عدد بزرگ
پنیر موزارلا، خرد شده1 لیوان
پونه خشکنصف قاشق چایخوری
فلفلبه میزان لازم
ریحان تازهیک چهارم لیوان
طرز تهیه

  1. فر را از قبل بر روی 450 درجه فارنهایت قرار دهید تا گرم شود.
  2. گل کلم را داخل غذاساز بریزید تا به اندازه دانه برنج ریز شود. سپس گل کلم را همراه با یک قاشق غذاخوری روغن و نمک به مدت 8 تا 10 دقیقه بر روی حرارت قرار دهید تا گل کلم نرم شود (گل کلم نباید قهوه ای شود). گل کلم را از روی حرارت برداشته و  حداقل 10 دقیقه صبر کنید تا خنک شود.
  3. پوست خارجی لیموترش و پوست سفید رنگی که بین قسمت های داخلی آن است را بگیرید و قسمت داخلی لیموترش را با چاقو خرد کنید. سپس گوجه فرنگی ها و زیتون را به تفاله لیموترش اضافه کرده و مخلوط کنید.
  4. تخم مرغ، پنیر و پونه را به گل کلم اضافه کنید. مخلوط را بر روی خمیر پیتزا با قطر حدود 25 سانتی متر منتقل کرده و 1 قاشق چایخوری روغن زیتون بر روی آن بریزید.
  5. پیتزا را به مدت 10 تا 14 دقیقه داخل فر قرار دهید. بعد از این زمان مخلوط لیموترش و زیتون و فلفل را به پیتزا اضافه کرده و 8 تا 14 دقیقه دیگر پیتزا را داخل فر قرار دهید. قبل از سرو ریحان تازه را به پیتزا اضافه کنید.

نکته:

برای تهیه گوجه فرنگی خشک می توانید گوجه فرنگی ها را از وسط نصف کرده و دانه های آن را خارج کنید. سپس گوجه فرنگی ها را داخل فر با حرارت کم قرار دهید.

 

 


اسموتی گیلاس

اسموتی گیلاس
ارزش غذائی برای یک نفر
انرژی (کیلوکالری)55
کربوهیدرات (گرم)35
قند (گرم) 23
چربی (گرم)2
اسیدچرب اشباع (گرم)1
پروتئین (گرم)5
مواد مورد نیاز برای دو نفر
موز یخ زده1 عدد متوسط
گیلاس یخ زدهنصف لیوان
ماست کم چربسه چهارم لیوان
شکر یا شیرین کننده مصنوعی (در صورت تمایل)به میزان دلخواه
طرز تهیه

موز را داخل مخلوط کن یا غذاساز بریزید تا کاملاً یکدست شود. سپس گیلاس و ماست را به آن اضافه و مخلوط کنید. در صورت تمایل می توانید کمی شکر به آن اضافه کنید.

رژیم درمانی نوین - تبلیغات رژیم درمانی نوین - تبلیغات