آشپزی رژیمی بین المللی

يكي از راههاي ارتقای سلامت جسم و روان، داشتن تغذيه سالم و عادات غذايي سالم مي باشد. از راهكارهاي رسيدن به اين هدف استفاده از غذاهاي رژيمي و سالم در برنامه غذايي روزانه مي باشد. بايد توجه داشت، منظور از غذاهاي رژيمي، استفاده از تعداد محدودي غذاي نه چندان خوش طعم و سرشار از سبزيجات معدود مانند کدو و بروکلی نمي باشد. بلكه آنچه در غذاهاي رژيمي مهم است، توجه به حجم غذا و اجزاي تشكيل دهنده آن شامل كربوهيدرات، پروتئين، چربي و بخصوص كالري و چربي هاي مضر آن مي باشد. بنابراين بر آن شديم تا در اين بخش دستور پخت غذاهاي رژيمي به همراه جدول ارزش تغذيه اي آن را به صورت انتخابی و هفتگی ارائه دهيم. اميد است كه مطالب ارائه شده در اين بخش در جهت ارتقا آگاهي شما و انتخاب غذايي سالم و رژيمي سودمند واقع شود.

شنبه 25 دی 1395

یک نوع خوراک سبزیجات

یک نوع خوراک سبزیجات
ارزش غذائی برای یک نفر
انرژی (کیلوکالری)107
کربوهیدرات (گرم)17
پروتئین (گرم)3
چربی (گرم)4
مواد مورد نیاز برای چهار نفر
روغن زیتون فرابکر1 قاشق غذاخوری
موسیر، خرد شده1 عدد
سبزیجات مخلوط مانند ذرت، هویج و لوبیاسبز4 لیوان
ترخوننصف قاشق چایخوری
نمک یک چهارم قاشق چایخوری
فلفلیک چهارم قاشق چایخوری
طرز تهیه

روغن را بر روی حرارت متوسط قرار دهید. موسیر را اضافه کرده و تفت دهید تا نرم شود (حدود 1 دقیقه). سبزیجات را اضافه کنید. درب ظرف را بگذارید، هر چند دقیقه یکبار محتویات ظرف را بهم زنید و صبر کنید تا سبزیجات پخته و نرم شوند. سپس نمک، فلفل و ترخون را اضافه کنید. 


سوپ سبزیجات

سوپ سبزیجات
ارزش غذائی برای یک نفر
انرژی (کیلوکالری)168
کربوهیدرات (گرم)24
پروتئین (گرم)10
چربی (گرم)5
مواد مورد نیاز برای دوازده نفر
روغن زیتون1 قاشق غذاخوری
پیاز، خرد شده1 عدد بزرگ
آویشن خشک5/1 قاشق چایخوری
سیر، خرد شده3 قاشق چایخوری
کلم برگ، خرد شده4 لیوان
کنسرو گوجه فرنگی420 گرم
کرفس، خرد شده2 لیوان
هویج، خرد شده2 لیوان
آب مرغ8 لیوان
سیب زمینی، خرد شده3 لیوان
ریحان تازه، خرد شدهنصف لیوان
کدو سبز، خرد شده3 لیوان
لوبیا قرمز450 گرم
طرز تهیه

روغن زیتون را داخل تابه ریخته و روی حرارت متوسط قرار دهید. پیاز، آویشن و سیر را اضافه کرده و 5-3 دقیقه تفت دهید. کلم، کنسرو گوجه فرنگی (همراه با آب آن)، کرفس و هویج را اضافه کرده و 10-8 دقیقه تفت دهید. آب مرغ، سیب زمینی، ریحان تازه، کدو و لوبیا قرمز را اضافه کرده و صبر کنید تا به جوش آید. حرارت را کم کنید. درب ظرف را گذاشته و یک ساعت زمان دهید تا بپزد. سپس سوپ را داخل کاسه ها ریخته و روی هر کاسه 1 قاشق غذاخوری پنیر پارمسان بریزید.

رژیم درمانی نوین - تبلیغات رژیم درمانی نوین - تبلیغات