آشپزی رژیمی بین المللی

يكي از راههاي ارتقای سلامت جسم و روان، داشتن تغذيه سالم و عادات غذايي سالم مي باشد. از راهكارهاي رسيدن به اين هدف استفاده از غذاهاي رژيمي و سالم در برنامه غذايي روزانه مي باشد. بايد توجه داشت، منظور از غذاهاي رژيمي، استفاده از تعداد محدودي غذاي نه چندان خوش طعم و سرشار از سبزيجات معدود مانند کدو و بروکلی نمي باشد. بلكه آنچه در غذاهاي رژيمي مهم است، توجه به حجم غذا و اجزاي تشكيل دهنده آن شامل كربوهيدرات، پروتئين، چربي و بخصوص كالري و چربي هاي مضر آن مي باشد. بنابراين بر آن شديم تا در اين بخش دستور پخت غذاهاي رژيمي به همراه جدول ارزش تغذيه اي آن را به صورت انتخابی و هفتگی ارائه دهيم. اميد است كه مطالب ارائه شده در اين بخش در جهت ارتقا آگاهي شما و انتخاب غذايي سالم و رژيمي سودمند واقع شود.

شنبه 3 مهر 1395

یک نوع سس گوجه فرنگی

یک نوع سس گوجه فرنگی
ارزش غذائی برای یک نفر
انرژی (کیلوکالری)72
کربوهیدرات (گرم)9
پروتئین (گرم)2
چربی (گرم)4
مواد مورد نیاز برای ده نفر
گوجه فرنگی1 کیلوگرم
روغن زیتون فرابکر1.5 قاشق غذاخوری
پیاز متوسط، خرد شده1 عدد
سیر، خرد شده2 حبه
ریحانیک سوم قاشق چایخوری ریحان خشک یا نصف قاشق غذاخوری ریحان تازه
آویشنیک سوم قاشق چایخوری آویشن خشک یا نصف قاشق غذاخوری آویشن تازه
پونهیک سوم قاشق چایخوری پونه خشک یا نصف قاشق غذاخوری پونه تازه
نمک1 قاشق چایخوری
فلفلیک چهارم قاشق چایخوری
شکر (در صورت تمایل)1 قاشق چایخوری
طرز تهیه

ته گوجه فرنگی ها به صورت X یک برش کوچک ایجاد کنید و گوجه فرنگی ها را به مدت 30 ثانیه تا 2 دقیقه داخل آبی که از قبل به جوش آورده اید قرار دهید تا پوست آن ها کمی شل شود. سپس گوجه فرنگی ها را به مدت 1 دقیقه به ظرف حاوی آب یخ منتقل کنید و بعد از آن پوست گوجه فرنگی ها را به کمک چاقو و از ناحیه ای که قبلاً برش زده بودید جدا کنید. سپس گوجه فرنگی ها را خیلی ریز خرد کنید. آب گوجه فرنگی را دور نریزید.
روغن را داخل ظرفی ریخته و بر روی حرارت متوسط قرار دهید. پیاز را اضافه کرده و تا زمانی که قهوه ای رنگ شود بهم بزنید. سپس سیر را اضافه کرده و به مدت 1 دقیقه بهم بزنید. سپس گوجه فرنگی های خرد شده و آب آن ها، ریحان، آویشن، پونه، نمک، فلفل و در صورت تمایل شکر را اضافه کنید. محتویات ظرف را به جوش آورده و سپس حرارت را کم کنید. 1 تا 5/1 ساعت صبر کنید تا بپزد. سپس سس را چشیده و در صورت تمایل نمک و فلفل به آن اضافه کنید.

 


سالاد مدیترانه ای

سالاد مدیترانه ای
ارزش غذائی برای یک نفر
انرژی (کیلوکالری)113
کربوهیدرات (گرم)5
پروتئین (گرم)1
چربی (گرم)10
مواد مورد نیاز برای چهار نفر
گوجه فرنگی، خرد شده2 عدد متوسط
خیار، خرد شده1 لیوان
پیازچه، خرد شدهیک چهارم لیوان
جعفری تازه، خرد شدهیک چهارم لیوان
زیتون، بدون هستهیک چهارم لیوان
روغن زیتون فرابکر2 قاشق غذاخوری
سرکه سفید1 قاشق غذاخوری
نمکیک چهارم قاشق چایخوری
فلفلبه میزان دلخواه
طرز تهیه

گوجه فرنگی، خیار، پیازچه، جعفری، زیتون، روغن زیتون، سرکه، نمک و فلفل را در یک کاسه متوسط با یکدیگر مخلوط کرده و پس از 1 ساعت سرو کنید.

رژیم درمانی نوین - تبلیغات رژیم درمانی نوین - تبلیغات