صبحانه کودکان را جدی بگیرید
یکشنبه 18 مرداد 1388

از دیرباز همه والدین فرزندان خود را به داشتن یک صبحانه سالم ترغیب می‌‌کردند. ولی واقعیت آن است که خیلی از کودکان و نیز پدر و مادرها به اهمیت صبحانه در تامین سلامتی کودکان خود بی‌توجهند. بنابر تحقیقات انجام گرفته، تا 40 درصد کودکان وعده صبحانه را مصرف نمی‌کنند. پس این تنها کودک شما نیست که این مشکل را دارد، در مورد اهمیت مصرف صبحانه و فواید آن مطالعات زیادی انجام گرفته است که خلاصه‌ای از نتایج آن از قرار زیر است:

- مطالعه‌ای که اخیرا در آمریکا انجام شده است نشان می‌دهد، دانش‌آموزانی که قبل از شروع مدرسه صبحانه می‌خورند، در درس ریاضی و روخوانی نمره بالاتری کسب کرده، تمرکز بیشتری داشته و در ضمن کمتر به پزشک مدرسه مراجعه کرده‌اند و رفتار و خلق و خوی آنها بهتر از همکلاسی‌های آنان است که صبحانه صرف نکرده‌اند. صبحانه کودکان را جدی بگیرید

صبحانه کودکان را جدی بگیرید

- کودکانی که یک صبحانه سالم می‌خورند، قادرند نیازهای تغذیه‌ای روزانه خود را تامین و وزن خود را کنترل کنند. این کودکان سطح کلسترول پایین‌تری داشته، کمتر از مدرسه غیبت دارند.

- احتمال این‌که کودکانی که صبحانه می‌خورند، غذاهایی با سطح مناسب از املاحی چون کلسیم، فسفر، منیزیم و ویتامین‌ها مانند ریبو فلاوین، ویتامین آ، ث، ب12 و فولات دریافت کنند بیشتر از کودکانی است که وعده صبحانه را حذف می‌کنند.

- عدم مصرف صبحانه دلیل چاقی و لاغری کودکان: در کودکانی که کاهش وزن دارند با عدم مصرف صبحانه، نمی‌توانند میزان کالری از دست رفته را در وعده‌های دیگر جبران کنند و بعکس در مورد کودکانی که افزایش وزن دارند عدم مصرف صبحانه باعث پرخوری بیش از حد آنها در ساعات بعدی روز می‌شود.

- صبحانه و تمرکز فکری: بررسی‌ها نشان داد که با مصرف صبحانه، تمرکز فکری و قدرت مغزی هنگام صبح بهبود می‌یابد و اگر کودکان صبحانه را حذف کنند سطوح قند خونشان تا زمان ناهار افت پیدا خواهد کرد. این مشکل بویژه در عصر بیشتر خواهد بود و در نهایت باعث افت تحصیلی دانش‌آموزان می‌شود.

اهمیت دادن به صبحانه به معنای داشتن یک صبحانه مفصل با انواع مواد غذایی پرچرب بدان صورت که در بعضی از افراد چاق مفرط دیده می‌شود نمی‌باشد، بلکه انتظار آن است که 20  15 در‌صد از انرژی دریافتی روزانه را هنگام صبحانه داشته باشید.

نکته عملی: داشتن صبحانه به عنوان یک وعده غذایی اصلی از زمان کودکی باید مورد توجه قرار گیرد. گرچه مادران علت اصلی نخوردن صبحانه کودکان خود را بی‌میلی کودکان یا دیر شدن مدرسه آنان می‌دانند، در مورد عدم مصرف صبحانه کودکان مهم‌ترین دلیل اهمیت ندادن به صبحانه توسط والدین است. از طرف دیگر بسیاری از والدین که خود نیز شاغل هستند وقت کافی برای تهیه صبحانه ندارند. اتفاقا تهیه صبحانه از آنجا که تنوع سایر وعده‌های غذایی را ندارد ساده‌تر از تهیه سایر وعده‌های غذایی است اگر بدان توجه شود.


ارسال نظر

   

   

 

 

 

Retype the CAPTCHA code from the image
Change the CAPTCHA code

نظرات کاربران

رژیم درمانی نوین - تبلیغات رژیم درمانی نوین - تبلیغات