آشپزی رژیمی بین المللی

يكي از راههاي ارتقای سلامت جسم و روان، داشتن تغذيه سالم و عادات غذايي سالم مي باشد. از راهكارهاي رسيدن به اين هدف استفاده از غذاهاي رژيمي و سالم در برنامه غذايي روزانه مي باشد. بايد توجه داشت، منظور از غذاهاي رژيمي، استفاده از تعداد محدودي غذاي نه چندان خوش طعم و سرشار از سبزيجات معدود مانند کدو و بروکلی نمي باشد. بلكه آنچه در غذاهاي رژيمي مهم است، توجه به حجم غذا و اجزاي تشكيل دهنده آن شامل كربوهيدرات، پروتئين، چربي و بخصوص كالري و چربي هاي مضر آن مي باشد. بنابراين بر آن شديم تا در اين بخش دستور پخت غذاهاي رژيمي به همراه جدول ارزش تغذيه اي آن را به صورت انتخابی و هفتگی ارائه دهيم. اميد است كه مطالب ارائه شده در اين بخش در جهت ارتقا آگاهي شما و انتخاب غذايي سالم و رژيمي سودمند واقع شود.

شنبه 11 اردیبهشت 1395

سوپ پاستا و لوبیا

سوپ پاستا و لوبیا
ارزش غذائی برای یک نفر
انرژی (کیلوکالری)96
کربوهیدرات (گرم)14
پروتئین (گرم)7
چربی (گرم)1
مواد مورد نیاز برای یک نفر
آب مرغ7 لیوان
سیر6 حبه، خرد شده
رزماری4 عدد ساقه تازه یا 1 قاشق غذاخوری خشک
فلفل قرمزیک چهارم تا یک هشتم قاشق چایخوری
لوبیای سفید2 لیوان، پخته
گوجه فرنگی2 لیوان، خرد شده
ماکارونی صدفی1 لیوان
اسفناج 2 لیوان، خرد شده
روغن زیتون فرابکر(اختیاری)6 قاشق چایخوری
پنیر پارمسان6 قاشق غذاخوری، رنده شده
طرز تهیه

آب مرغ، سیر، رزماری و فلفل قرمز خرد شده را در یک قابلمه ریخته و حرارت دهید تا به جوش آید. درب ظرف را بگذارید و اجازه دهید با حرارت ملایم به مدت حدود 20 دقیقه بپزد. سپس تکه های سیر و رزماری را از سوپ خارج کنید. 
لوبیا را همراه با گوجه فرنگی به سوپ اضافه کنید. اجازه دهید کمی سوپ به جوش آید. سپس پاستا را اضافه کنید. درب ظرف را گذاشته و اجازه دهید سوپ با حرارت متوسط بپزد تا پاستا نرم شود(حدود 12-10 دقیقه).
اسفناج را اضافه کرده و محتویات ظرف را به هم بزنید. چند دقیقه صبر کنید تا اسفناج نیز به خوبی بپزد. اکنون سوپ آماده است. سوپ را داخل کاسه ریخته و پنیر پارمسان را بر روی آن بریزید.  

 


سوپ مرغ و لوبیاسفید

سوپ مرغ و لوبیاسفید
ارزش غذائی برای یک نفر
انرژی (کیلوکالری)172
کربوهیدرات (گرم)10
پروتئین (گرم)24
چربی (گرم)4
مواد مورد نیاز برای یک نفر
روغن زیتون فرابکر2 قاشق چایخوری
تره فرنگیدو عدد، خرد شده
آب مرغ5/3 لیوان
آب2 لیوان
لوبیای سفید پخته شده1 لیوان
مرغ پخته شده4 لیوان، بدون پوست و استخوان، خرد شده
نمک و فلفلبه میزان دلخواه
طرز تهیه

روغن را بر روی حرارت متوسط قرار دهید. تره فرنگی را اضافه کنید و محتویات ظرف را به هم بزنید تا تره فرنگی نرم شود(حدود 3 دقیقه). سپس آب مرغ و آب را  اضافه کنید. حرارت را افزایش دهید. درب ظرف را بگذارید و صبر کنید تا آب داخل ظرف به جوش آید. لوبیا،  مرغ خرد شده، نمک و فلفل را اضافه کنید. محتویات ظرف را به هم بزنید(حدود 3 دقیقه). در حال حاضر غذا آماده مصرف است.

رژیم درمانی نوین - تبلیغات رژیم درمانی نوین - تبلیغات