آب، بهترین نوشیدنی برای کنترل چاقی کودکان
چهارشنبه 21 مرداد 1388

حدود 3 دهه پیش مصرف نوشیدنی‌های حاوی شکر بویژه در کودکان به طور چشمگیری افزایش یافت. شیوع همزمان چاقی در کودکان باعث شده که یکی از توصیه‌های متخصصان تغذیه برای پیشگیری و جلوگیری از شیوع چاقی کودکان، جایگزینی این نوع نوشابه‌ها با آب باشد. متاسفانه خیلی از خانواده‌ها بویژه در فصل تابستان این توصیه را جدی نمی‌گیرند و حتی به عنوان اصلی‌ترین گزینه رفع تشنگی در ایام تابستان از این نوع نوشیدنی‌ها استفاده می‌کنند.

مطالعات اخیر نشان داده است که مصرف نوشابه در کودکان در آمریکا طی 2 دهه اخیر نزدیک به 3 برابر افزایش یافته است. در کشورما نیز مصرف نوشابه‌ها شیوع پیشرونده مشابهی را یافته است که با توجه به شیوع مشابه چاقی در کودکان توجه بیشتر به محدودیت مصرف این نوع مواد غذایی را تاکید می‌کند. مطالعات اخیر نشان داده است که جایگزین کردن نوشیدنی‌های سرشار از شکر با آب، اثر چشمگیری بر میزان کالری مصرفی کودکان دارد و در مبارزه با چاقی دوران کودکی بسیار مفید است. آب، بهترین نوشیدنی برای کنترل چاقی کودکان

آب، بهترین نوشیدنی برای کنترل چاقی کودکان

نتایج مطالعه اخیر که در مجله آرشیو طب کودکان چاپ شده است تاکید می‌کند زمانی که کودکان به‌جای نوشیدن نوشابه یا شربت‌های حاوی شکر، آب می‌نوشند، در واقع میزان مصرف کالری آنها به طور معنا داری کاهش می‌یابد بدون این‌که مصرف بقیه غذاها و نوشیدنی‌ها افزایش پیدا کند.

محققان در این مطالعه اطلاعات مربوط به رژیم غذایی بیش از 3000 کودک و جوان 19 - 2 سال را مورد تجزیه و تحلیل قرار دادند. آنها دریافتند جایگزین کردن آب به جای نوشابه‌های حاوی شکر با کاهش چشمگیر کالری کلی مصرف شده در ارتباط است. به طوری که هر یک درصد کاهش در مصرف نوشابه‌های شیرین شده با شکر، با کاهش 6/6 درصدی کالری مصرفی مربوط است و نکته مهم و جالب توجه این است که این کاهش مصرف کالری با افزایش مصرف بقیه غذاها و نوشیدنی‌ها جبران نمی‌شود. بر این اساس محققان تخمین می‌زنند که در رژیم غذایی کودکان با جایگزین کردن همه نوشیدنی‌های شکری با آب، مصرف کالری روزانه به طور متوسط 235 کالری کاسته خواهد شد. از آنجایی که امروزه کودکان مقدار زیادی کالری بیهوده مصرف می‌کنند، گاهی 15 - 10 درصد انرژی روزانه آنها از این نوشیدنی‌ها تامین می‌شود، لذا جایگزین کردن نوشیدنی بدون کالری یک راه آسان و موثر برای کاهش کالری مصرفی کودکان، در کنار بهبود بخشیدن به وضعیت تغذیه آنهاست. کامل‌ترین جایگزین برای این نوشیدنی‌ها آب است که برای فرو نشاندن احساس تشنگی کودکان می‌تواند بهترین اثر را داشته باشد.

نکته عملی: نتایج مطالعات اخیر بر شیوع پیشرونده چاقی کودکان اشاره دارد. یکی از شیوه‌های غذایی نادرست مصرف بی‌رویه نوشابه‌های گازدار توسط کودکان است. بر اساس نتایج مطالعات فوق جایگزین کردن نوشیدنی‌های بدون کالری و از همه بهتر آب به‌جای این مایعات پر کالری می‌تواند میزان دریافت کالری بالا را محدود کرده و از چاقی دوران کودکی جلوگیری کند.


ارسال نظر

   

   

 

 

 

Retype the CAPTCHA code from the image
Change the CAPTCHA code

نظرات کاربران

رژیم درمانی نوین - تبلیغات رژیم درمانی نوین - تبلیغات