افزایش توانایی های شناختی با رژیم غذایی مدیترانه ای
چهارشنبه 18 مرداد 1396

تحقیقات زیادی نشان داده اند که رژیم غذایی سالم از مغز در برابر پیری محافظت می کنند. در این راستا اخیراً مشخص شده که یک رژیم غذایی با سبک رژیم غذایی مدیترانه ای احتمال کاهش توانایی های شناختی را می کاهد. نتایج مطالعه مذکور با بررسی اطلاعات 5907 سالمند به دست آمده است.افزایش توانایی های شناختی با رژیم غذایی مدیترانه ای

افزایش توانایی های شناختی با رژیم غذایی مدیترانه ای

رژیم غذایی مدیترانه ای یکی از سالم ترین رژیم های غذایی است که در آن تنقلات بی ارزش به  ندرت استفاده شده و در مقابل سرشار از میوه، سبزی، غلات کامل و روغن زیتون است.

نه تنها مطالعات نشان داده اند که رژیم غذایی مدیترانه ای با سلامت بهتر قلب و کاهش خطر سرطان مرتبط است بلکه مشخص شده که این رژیم فوایدی را برای توانایی های شناختی به همراه دارد.

محققان دریافتند در افراد سالمند که رژیم غذایی مشابه رژیم غذایی مدیترانه ای دارند نسبت به کسانی که رژیم غذایی شان از سلامت کمتری برخوردار است، امتیاز کسب شده در آزمون های شناختی بالاتر است.

در افرادی که بالاترین پایبندی را به رژیم غذایی مدیترانه ای داشتند نسبت به کسانی که از رژیم غذایی ناسالم تری پیروی می کردند احتمال کسب امتیاز پایین در آزمون ها 35 درصد کمتر بود. پایبندی متوسط به رژیم غذایی مدیترانه ای احتمال کسب امتیاز پایین را 15 درصد کاهش می داد.

همچنین مشخص شد که احتمال بروز اختلال شناختی در کسانی که از رژیم غذایی مدیترانه ای یا رژیم مشابه آن پیروی می کردند کمتر است.

نکته عملی: مصرف زیاد میوه، سبزی و غلات کامل به حفظ توانایی های شناختی در سالمندان کمک می کند.

منبع:

Claire T.McEvoy et al. "Neuroprotective Diets Are Associated with Better Cognitive Function: The Health and Retirement Study". Journal of the American Geriatrics Society, 2017.


ارسال نظر

   

   

 

 

 

Retype the CAPTCHA code from the image
Change the CAPTCHA code

نظرات کاربران

رژیم درمانی نوین - تبلیغات رژیم درمانی نوین - تبلیغات