یکشنبه 31 خرداد 1388

امروزه افراد چاق رژیم‌های غذایی متنوع را برای کاهش وزن سریع و حل معضل چندین ساله خود امتحان می‌کنند. رژیم‌های غذایی پر پروتئین که مثال واضح آن رژیم Atkins می‌باشد، به دلیل کاهش وزن سریع از یک طرف مورد توجه می‌باشد. از طرف دیگر رژیم‌های گیاهخواری همان‌طور که قبلا بدان اشاره شد باز هم به دلیل تاثیر سریع، هوادارانی را به خود جلب کرده است، اما پس از کاهش وزن چه رژیم غذایی مفیدتر بوده و سلامتی شما را تضمین می‌نماید؟

مطالعات جدید پیشنهاد می‌کند که پس از کسب پیروزی در نبرد کاهش وزن، رژیم‌های کم‌چرب بهترین گزینه برای کاهش وزن پایدار همراه با تامین سلامتی هستند. مطالعه مذکور که در مجله انجمن رژیم‌شناسان آمریکا منتشر شده است، به مقایسه 3 نوع رژیم معروف می‌پردازد: 1. رژیم Atkins که میزان کربوهیدرات‌ها در آن به حداقل رسیده، در حالی که  پروتئین رژیم غذایی افزایش یافته است. در این رژیم اجازه داده می‌شود که  غذاهای پرچرب مانند گوشت قرمز و یا کره مصرف گردند. 2.  نوعی رژیم کم‌چرب که بر مصرف مقادیر متعادل از چربی‌های غیراشباع مانند روغن زیتون و منابع  کربوهیدراتی پرفیبر مانند حبوبات و سبزیجات تاکید می‌کند. 3. نوعی رژیم گیاهخواری که بسیار کم‌چرب بوده  و به منظور پیشگیری یا درمان بیماری‌های قلبی است.

در این مطالعه که روی افراد سالم و با وزن متعادل برای مدت یک ماه انجام گرفت، هدف کاهش وزن افراد نبود بلکه بررسی اثرات بیولوژیک هر یک از الگوهای غذایی روی کلسترول و عملکرد سیستم عروق خونی بود.

نتایج مطالعه پس از یک‌ماه به طور میانگین نشان داد که رژیم Atkins موجب افزایش کلسترول بد LDL  در افراد می‌گردد.  در حالی که در مقابل، رژیم کم‌چرب  و رژیم گیاهخواری منجر به کاهش کلسترول LDL ، (به ترتیب در حدود: 12 درصد و 17درصد) می‌گردند. به علاوه به نظر می‌رسد عملکرد عروق خونی با میزان چربی‌های اشباع خورده شده ارتباط داشت و عملکرد عروق خونی با کاهش چربی اشباع مصرفی، بهبود یافت.

نکته عملی: مسلما شما با هر یک از این 3 نوع رژیم می‌توانید وزن خود را کاهش دهید ولی تداوم کاهش وزن به همراه بهبود در میزان کلسترول و عملکرد سیستم قلبی و عروقی نیز از اهداف مهم کاهش وزن می‌باشد. لذا مهم‌تر از فاز اولیه کاهش وزن تبدیل این رژیم‌های غذایی به نوعی الگو و عادت غذایی است که با شیوه زندگی سازگار و قابل تداوم باشد وگرنه افزایش مجدد وزن و عوارض قلبی و عروقی را در پی خواهد داشت.

 به همین دلیل، اولا در انتخاب نوع رژیم حتما با پزشک خود مشورت نموده تا شما را در انتخاب نوع رژیم در مرحله حاد کاهش وزن راهنمایی نماید. ثانیا پس از کاهش وزن مورد نظر، انتخاب یک رژیم غذایی کم‌چرب به دلیل سازگاری با زندگی امکان تداوم و نیز بهبود عوامل خطر بیماری‌های قلبی و عروقی الگوی موفقی در این زمینه خواهد بود.
بهترین رژیم برای کاهش وزن پایدار و سالم

بهترین رژیم برای کاهش وزن پایدار و سالم


ارسال نظر

   

   

 

 

 

Retype the CAPTCHA code from the image
Change the CAPTCHA code

نظرات کاربران

رژیم درمانی نوین - تبلیغات رژیم درمانی نوین - تبلیغات