رژیم غذایی در دوران شیردهی
چهارشنبه 16 اردیبهشت 1388

فراوانند مادرانی که حاملگی خود را با وزن طبیعی شروع کرده و در انتهای دوران حاملگی با افزایش وزنی بیش از 20 کیلوگرم مواجه می‌شوند. مشکل وقتی حادتر می‌شود که این افزایش وزن پس از تولد نوزاد نه تنها کاهش نیافته بلکه بعضی از شما حتی چاقی بیشتر را پس از آن تجربه می‌کنید. خیلی از مادران جوان سرگردانند که چه رژیم غذایی را باید در دوران شیردهی رعایت نمایند که علاوه بر داشتن فرزندی سالم از افزایش وزن بی‌رویه خود نجات یابند. واقعیت آن است که پس از ماه اول داشتن رژیم برای کاهش وزن مضر نخواهد بود ولی باید در تامین ریزمغذی‌ها حتما مشاوره دقیق داشته باشید و سیر کاهش وزن شما در این زمان بایستی آهسته‌تر انجام پذیرد.شیر دادن مادر به نوزاد علاوه بر آثار فراوانی که در رشد نوزاد خواهد داشت، کمک قابل توجهی به بازگشت به وزن طبیعی برای شما خواهد بود. خیلی از مادران که عدم ترشح شیر کافی را بهانه قطع شیردهی می‌دانند، کاملا در اشتباهند، چرا که در اکثریت موارد مشکل مربوط به عدم آشنایی از تکنیک‌های صحیح شیر دادن است.

از علل مهم چاقی دردوران شیردهی؛ یکی عدم تحرک و دیگری تصور غلط نیاز به انرژی فراوان برای تامین رشد نوزاد است. توصیه های ذیل برای بازگشت شما به وزن طبیعی در هنگام شیردهی مهم می‌باشد:

1. از چاقی و افزایش وزن بی‌رویه ناشی از حاملگی خود نهراسید. هیچ وقت، برای جلوگیری از عوارض جانبی چاقی دیر نخواهد بود. علاوه بر این توصیه اکید متخصصان آن است که قبل از آن‌که قصد بارداری مجدد داشته باشید، حتما وزن خود را به حد مطلوب باز گردانید.

2. شما می‌توانید پس از ماه اول شیردهی، تلاش برای بازگشت به وزن طبیعی خود را شروع کنید. البته نیازهای تغذیه‌ای شما در این دوران با زمان‌های دیگر عمر متفاوت است. از طرف دیگر سرعت کاهش وزن شما با حالات معمولی قطعا متفاوت خواهد بود. مطالعات اخیر علمی‌ حاکی از آن است که کاهش وزن نیم‌کیلوگرم در هفته بین هفته‌های 4 تا14 پس از حاملگی حتی در مادرانی که نوزادشان فقط از شیر آنان تغذیه می‌کند، باعث کاهش ترشح شیر و نیز کمبود رشد نوزادان نمی‌شود.

3. اگرچه نیاز مادر شیرده به انرژی بیش از فرد مشابه بدون شیردهی است، ولی میزان این افزایش نباید بیش از حد باشد. لذا در دوران شیردهی، شما باید رژیم منظم و متعادلی داشته باشید تا بتوانید هم شیر کافی به کودکتان بدهید و هم دچار افزایش وزن بی‌رویه نشوید.

4. عامل مهم دیگر برای بازگشت به وزن و سایز قبل از بارداری، داشتن ورزش منظم است لذا شما باید ورزش کنید تا فرم بدنتان به قبل برگردد. اگرچه بسیاری از زنان احساس خستگی زیاد می‌کنند و برخی نیز دچار استرس پس از زایمان هستند، اما ورزش منظم و قابل‌تحمل هم به کاهش وزن کمک می‌کند و هم آن‌که در بهبود اختلالات خلقی و کاهش این نوع موارد کمک کننده می‌باشد.
رژیم غذایی در دوران شیردهی

رژیم غذایی در دوران شیردهی


ارسال نظر

   

   

 

 

 

Retype the CAPTCHA code from the image
Change the CAPTCHA code

نظرات کاربران

رژیم درمانی نوین - تبلیغات رژیم درمانی نوین - تبلیغات