رژیم غذایی گیاهی و سرطان پستان
یکشنبه 11 دی 1390

سرطان پستان یکی از مهمترین و شایع‏ترین بیماری‏ها در زنان است و به طور معمول هر زن در طول مدت زندگی خود به احتمال 12% به سرطان پستان مبتلا خواهد شد. عوامل مختلفی از جمله رژیم غذایی در ابتلا به آن نقش دارند. بعنوان مثال تحقیقات قبلی نشان داده اند که مصرف بالای غذاهای چرب خطر ابتلا به سرطان پستان را افزایش می دهد. اخیرا محققین به این نتیجه رسیده اند که رژیم غذایی سرشار از سبزیجات نقش مهمی در مصون کردن افراد در برابر این سرطان خواهد داشت.رژیم غذایی گیاهی و سرطان پستان

رژیم غذایی گیاهی و سرطان پستان
طی یک مطالعه پژوهشگران به بررسی ارتباط خطر ابتلا به سرطان پستان با رژیم غذایی افراد و بویژه غذاهای گیاهی پرداختند که نتایج این تحقیق در  American Journal of Epidemiology  منتشر شده است. پژوهشگران در این مطالعه آینده نگر به بررسی عادات غذایی بیش از 86000 پرستار در ایالات متحده پرداختند. بوسیله 7 پرشنامه بسامد خوراک عادات غذایی این افراد بررسی شد. شرکت کنندگان  برای 26 سال پیگیری شدند و موارد ابتلا به سرطان پستان در نمونه ها ثبت می شد. رژیم غذایی افراد از نظر شباهت به رژیم غذایی  Dash که برای کاهش فشار خون توصیه می شود و به مصرف میوه و سبزی، غلات پرفیبر، حبوبات، مغزها و لبنیات کم چرب تاکید دارد، امتیازدهی شد. 
در میان شرکت کنندگان حدود 5000 نفر به سرطان پستان مبتلا شدند. نتایج نشان داد زنان با رژیم غذایی سرشار از میوه، سبزی و بنشن در برابر سرطان پستان ER-  آسیب پذیری کمتری دارند. سرطان پستان ER- نوعی از تومورهای سرطانی هستندکه با فقدان رسپتورهای استروژن همراه است و علت بیش از یک چهارم سرطان های پستان در زنان میباشد. محققین دریافتند خطر بروز این نوع سرطان در زنانی که رژیم غذایی خیلی نزدیک به رژیم Dash داشتند کمتر است، علاوه بر این یافته ها در مورد رژیم فشارخون، هم چنین دیده شددر زنانی که رژیم غذایی برپایه پروتئین های گیاهی ( حبوبات، سویا و مغزها ) و شامل میزان کم کربوهیدرات های تصفیه شده مثل نان سفید و غذاهای نشاسته ای دیگرداشتند، خطر بروز این نوع سرطان  تا 19% نسبت به سایرین کاهش یافت. البته هیچ ارتباطی بین میزان دریافت میوه و سبزی و تومورهای پستانی استروژن مثبت دیده نشد.
 
نکته عملی: با داشتن یک برنامه غذایی بر پایه میوه و سبزی فراوان در طول روز و همچنین مصرف کم کربوهیدرات های ساده، شما از عادات غذایی مفید و سالمی  پیروی کرده اید که در عین حال می تواند خطر بروز سرطان پستان را نیز کاهش دهد.
 
منبع: Am. J. Epidemiol. (2011) 174 (6): 652-660
 


ارسال نظر

   

   

 

 

 

Retype the CAPTCHA code from the image
Change the CAPTCHA code

نظرات کاربران

رژیم درمانی نوین - تبلیغات رژیم درمانی نوین - تبلیغات