رژیم مدیترانه ای و حفاظت از استخوان
سه شنبه 17 اردیبهشت 1392

بررسی های اخیر حاکی از این موضوع هستند که استفاده ار رژیم غذایی مدیترانه ای که غنی از روغن زیتون است می تواند سبب محافظت استخوان های افراد در آینده شود. واین گونه بیان شده است که رعایت کردن برنامه ی غذایی مشابه افراد ایتالیایی و اسپانیایی که روغن زیتون بیشتری مصرف می کنند می تواند سبب محافظت و یا حتی بازسازی استخوان ها در افراد مسن تر شود.
به نظر می رسد رژیم مدیترانه ای سبب بهبود سلامت قلب و جلوگیری از سرطان می شود زیرا این رژیم غنی از میوه، سبزی، ماهی، مغز ودانه های کامل و چربی هایی مانند روغن زیتون است در صورتی که میزان گوشت قرمز و محصولات لبنی آن پایین است. اما مطالعات اخیر نشان دهنده فواید بیشتر جهت حفظ سلامتی استخوان در افرادی است که روغن زیتون بیشتری مصرف می کنند زیرا سبب افزایش هورمون استئوکلسین در خون می شود که شاخص مقاومت استخوان ها می باشد.
مطالعات گذشته نشان دهنده ی این موضوع بودند که کشورهای مدیترانه ای کمترین میزان ابتلا به استئوپروز را در مقایسه با ساکنین اروپای شمالی داشتند و این به علت فاکتورهای متفاوت تغذیه ای آنها بود.
در این مطالعه که اخیرا انجام شد 127 فرد با متوسط سنی 55-80 شرکت داده شدند. این افراد مبتلا به دیابت نوع 2، بدون بیماری قلبی ولی دارای فاکتورهای خطر بیماری قلبی بودند.
این افراد به 3 گروه متفاوت بر اساس نوع برنامه غذایی تقسیم شدند:
گروه1: رژیم مدیترانه ای ترکیب شده با مغز ها
گروه2: رژیم مدیترانه ای همراه با 50میلی لیتر روغن زیتون خالص به صورت روزانه
گروه 3: رژیم کم چرب
افراد گروه 2 روغن زیتون را جهت طبخ غذا و تهیه سالاد استفاده کردند به علاوه میوه و سبزی بیشتر و گوشت قرمز کمتری استفاده کردند این افراد از خوردن کره، خامه، فست فود و کیک اجتناب کردند و در صورتی که سابقا الکل استفاده می کردند مصرف آن را به حد متوسط رساندند.
نتایج پس از 2 سال نشان دهنده این موضوع بود که افرادی که رژیم مدیترانه ای همراه روغن زیتون مصرف می کردند به صورت معنی داری افزایش در غلظت استئوکلسین و سایر مارکرهای استخوانی داشتند.
نکته عملی:از آنجا که تحقیقات نشان دهنده ی این موضوع هستند که استفاده از رژیم غذایی مدیترانه ای غنی از روغن زیتون خالص با بالا بردن سطح سرمی استئوکلسین سبب استحکام بیشتر و محافظت از آنها خواهد شد لذا پیشنهاد می شود با استفاده از رژیم غذایی مدیترانه ای به همراه روغن زیتون خالص از پوکی استخوان پیشگیری نمایید.رژیم مدیترانه ای و حفاظت از استخوان

رژیم مدیترانه ای و حفاظت از استخوان


منبع:

(Aug. 15, 2012) Journal of Clinical Endocrinology and Metabolism (JCEM)


ارسال نظر

   

   

 

 

 

Retype the CAPTCHA code from the image
Change the CAPTCHA code

نظرات کاربران

رژیم درمانی نوین - تبلیغات رژیم درمانی نوین - تبلیغات