غلات کامل چیست و چرا؟
دوشنبه 25 دی 1391

متخصصین تغذیه همیشه بر این امر تاکید دارند که برای ارتقاء و حفظ سلامت باید غلات کامل را در رژیم خود بگنجانیم. مطالعات فراوان نشان داده اند که مصرف غلات کامل خطر ابتلا به عوارضی نظیر: بیماری قلبی، سکته، سرطان، دیابت و چاقی را کاهش می دهد. این در حالیست که بسیاری از افراد مفهوم غلات کامل را نمی دانند. تنها اطلاع داشتن از مزایای سلامتی بخش غلات کامل، به شما کمکی نمی کند. در واقع می بایست انواع محصولات غله کامل را  به خوبی بشناسید و همچنین آنها را در وعده های غذایی روزانه خود بگنجانید.
- تعریف غلات کامل:
 هر غله ای که از زمین می روید به شکل غله کامل می روید و این بشر است که در پروسه تهیه غذا آن را ناکامل می کند. این غله کامل (در واقع دانه ها یا بذرهای گیاه) دارای 3 بخش؛ سبوس(bran)، گیاهک و یا رویان(germ)، قسمت آندوسپرم(endosperm) است.غلات کامل چیست و چرا؟

غلات کامل چیست و چرا؟
 1.   سبوس(bran): پوسته خارجی دانه ها و حاوی آنتی اکسیدانها، ویتامین ب و فیبر می باشد. ( ممکن است با سبوس گندم یا سبوس جو آشنا شده باشید؛ که در برخی فروشگاهها یافت می شوند و از اجزای تشکیل دهنده برخی تولیدات غله ای می باشند).
 2.   گیاهک و یا رویان(germ): در واقع حکم جنین دانه را دارد و در هنگام گرده افشانی می تواند رشد نموده و گیاه کاملی را برویاند. این قسمت از دانه حاوی ویتامینها، پروتئین، مواد معدنی و چربی های سالم می باشد.
 3.    آندوسپرم(endosperm) : اندوسپرم در واقع یک ذخیره غذایی است که انرژی مورد نیاز برای گیاه جوان را فراهم می آورد.  قسمت اعظم مواد غذایی دانه درونی شامل کربوهیدراتها و قسمت کمتر آن شامل: پروتئین، ویتامین و مواد معدنی می باشد.

بنابراین دانه کامل، دانه ای است که دارای هر 3 قسمت مذکور باشد. در صنعت تهیه غذا، دانه های کامل دستخوش فرآوری و تصفیه شدن می گردند (که روشی رایج برای تهیه : نانها، غلات ، پاستا و آرد می باشد)، که در این فرآیند بخش سبوس و رویان حذف می شود و اندوسپرم سفید باقی می ماند. در طی این فرآیند ارزش غذایی غلات کاهش می یابد و 25% از محتوای پروتئین اولیه و 17 % از مواد مغذی ضروری آنها کاهش می یابد. هر چند که  ممکن است پس از آن، تولید کنندگان آردها را با ویتامین و مواد معدنی غنی سازی کنند ولی در هر صورت بازهم غله کامل طبیعی، گزینه سالمتری است. غلات کامل در قیاس با غلات تصفیه شده (از جمله: نان سفید، برنج سفید و آرد سفید) حاوی مقادیر بیشتری از : پروتئین، فیبر، ویتامین ها ( ویتامین ب و ای) و مواد معدنی (منیزیم و آهن ) و آنتی اکسیدانهای کمیاب هستند.  
 انواع غلات کامل:
انواع رایج غلات کامل عبارتند از:

 • برنج وحشی (که در واقع، دانه ای کامل است).  لازم به ذکر است که برنج وحشی سخت تر از برنج مرسوم  است و زمان پخت طولانی تری دارد.
 • برنج قهوه ای
 • گندم کامل
 • جو و جوی کامل، جوی دوسر
 •  چاودار
 • بلغور گندم
 • ذرت بو داده
 •  و برخی اقلام غیر مرسوم تر از  غلات کامل عبارتند از: آمارانت (amaranth)، کینوا (quinoa)، ارزن، ذرت خوشه ای یا سورگوم (Sorghum)،  تریتیکاله یا triticale ( هیبریدی از گندم و چاودار).

  اما چگونه غلات کامل را به رژیم غذایی تان اضافه نمایید؟
خیلی از افراد بویژه افراد چاق این بهانه را دارند که از طعم غلات سبوس دار بیزار هستند. واقعیت آنست که ذائقه آموزش پذیر است و اگر شما به آثار مفید غلات کامل باور داشته باشید تغییر ذائقه شما زمان زیادی را لازم نخواهد داشت.
_ ساده ترین راه برای افزایش مقدار غلات کامل مصرفی تان، این است که محصولات تهیه شده از غلات تصفیه شده را با محصولاتی دیگر که از غلات کامل تهیه می شوند جایگزین کنید. برای مثال می توانید نان و برنج سبوس دار را جایگزین نان و برنج تصفیه شده نمایید. یک راه بسیار ساده این است که به جای مصرف نان سفید، نانهای سبوس دار (مانند نان سنگک یا نان تست سبوس دار و غیره) را مصرف نمایید.
_می توانید در تهیه سوپ های خانگی برنج قهوه ای یا جو را به سوپ اضافه کنید و از افزودن آرد سفید بدان اجتناب کنید. می توانید در پختن غذاهای مختلف از آرد گندم کامل استفاده کنید.
_دسرها و میان وعده های غذایی سالم را انتخاب کنید:  به جای مصرف انواع کیک ها و شیرینی جات، از مصرف نان جو و  دیگر تنقلات تهیه شده از غلات کامل بهره ببرید.
_برچسب های غذایی را به دقت مطالعه کنید و برای مثال بررسی کنید که در اجزای تشکیل دهنده ماده غذایی، عبارت آرد گندم کامل نوشته شده است و یا خیر؟  دقت داشته باشید که صرفا  از روی نام محصولات و رنگ محصولات نمی توان در مورد سبوس دار بودن آنها قضاوت نمود و باید حتما اجزای تشکیل دهنده ماده غذایی را بررسی نمود. برخی از محصولات غلات صبحانه از غلات کامل تهیه شده اند(غذای صبحانه غله کامل ) که می توانید با مشاهده برچسب های غذایی و مطالعه اجزای تشکیل دهنده، آنها را شناسایی کنید.
_ محصولات تهیه شده از غلات کامل را در رژیم غذایی روزانه خود بگنجانید: برای مثال  می توانید در رژیم غذایی روزانه تان از  نان های سبوس داری مثل: نان سنگک، نان جو و نان تست سبوس دار استفاده نمایید. از رایج ترین محصولات غله کامل عبارتند از:  نان گندم کامل، پاستای گندم کامل، برنج قهوه ای، و دیگر نانها و آرد های تهیه شده از غله کامل.


ارسال نظر

   

   

 

 

 

Retype the CAPTCHA code from the image
Change the CAPTCHA code

نظرات کاربران

 1. 6 0
  حمیدرضا
  3 اسفند 1394 ساعت 5:14

  بسم الله الرحمن الرحیم اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم سلام خیلی ممنون ان شاءالله سربلند باشید واقعا خدای عزیز و مهربان رو به خاطر اینهمه نعمتهای مفید و پاکیزه همیشه باید شکر کنیم

 2. 2 2
  ماهرخ
  18 مرداد 1393 ساعت 17:36

  سلام مرسی خیای خوب بود دستتون درد نکند

رژیم درمانی نوین - تبلیغات رژیم درمانی نوین - تبلیغات