چگونه بر هوس های غذایی خود غلبه کنیم؟
چهارشنبه 18 مرداد 1396

هوس غذایی به معنای تمایل شدید برای مصرف یک غذای خاص است. این تمایل می تواند غیرقابل تحمل بوده و تا زمانی که فرد آن ماده غذایی را مصرف نکند، وجود داشته باشد. هوس های غذایی معمولاً در مورد تنقلات و غذاهای فرآوری شده که سرشار از شکر، نمک و قند هستند رخ می دهد.چگونه بر هوس های غذایی خود غلبه کنیم؟

چگونه بر هوس های غذایی خود غلبه کنیم؟

عدم تعادل هورمون های لپتین و سروتونین در بروز هوس های غذایی نقش دارد. احساسات شخص نیز در این زمینه بی تاثیر نیستند، به خصوص زمانی که فرد برای کنترل احساسات خود به خوردن روی بیاورد. علت هوس های غذایی در زنان باردار تغییرات هورمونی است که سبب اختلال در گیرنده های چشایی و بویایی می شود. از سایر علل بروز هوس های غذایی می توان به کمبود برخی مواد مغذی در بدن اشاره کرد.

هوس های غذایی موانعی را بر سر راه کسانی ایجاد می کنند که درصدد هستند وزن خود را در محدوده طبیعی نگاه دارند یا رژیم غذایی سالمی را رعایت کنند.

راهکارهایی که به کنترل هوس های غذایی کمک می کنند، عبارتند از:

 • استرس خود را کاهش دهید. استرس، به خصوص در زنان، در بروز هوس های غذایی نقش دارد. در حالت استرس تمایل افراد به مصرف شیرینی جات بیشتر می شود. این امر زمینه را برای افزایش وزن فراهم می کند. از سوی دیگر، استرس با تحریک ترشح هورمون کورتیزول در بدن سبب افزایش وزن، به خصوص در ناحیه شکم، می شود.
 • به میزان کافی آب بنوشید. در بسیاری از موارد تشنگی با گرسنگی یا هوس غذایی اشتباه گرفته می شود. اگر هوس خوردن یک ماده غذایی خاصی را کرده اید ابتدا یک لیوان آب بنوشید و چند دقیقه صبر کنید. پس از این مدت ممکن است هوس شما از بین رفته باشد. نوشیدن آب قبل از وعده های غذایی نیز اشتها را کاهش داده و به کاهش وزن کمک می کند.
 • به اندازه کافی بخوابید. کمبود خواب تعادل هورمونی را در بدن مختل می کند. این عدم تعادل منجر به پرخوری و افزایش وزن می شود. تحقیقات نشان داده اگر افراد مبتلا به بی خوابی به میزان کافی بخوابند وزن کم می کنند. این یافته نشانه بازگشت تعادل هورمون ها به دنبال خواب کافی است.
 • به اندازه کافی پروتئین مصرف کنید. دریافت منابع کم چرب پروتئین (گوشت بدون چربی، لبنیات کم چرب و حبوبات) به کاهش هوس های غذایی کمک می کند.
 • آدامس بجوید. جویدن آدامس در کاهش تمایل فرد برای مصرف غذاهای شیرین یا شور مفید است.
 • از گرسنگی اجتناب کنید. گرسنگی سبب تشدید هوس های غذایی می شود. هنگامی که شخص گرسنه است تمایل وی برای مصرف غذاهای پرکالری مانند فست فودها و غذاهای سرخ شده افزایش می یابد. بنابراین بهتر است از یک الگوی غذایی منظم پیروی کرده و علاوه بر وعده های اصلی در ساعات مشخص میان وعده های سالم مانند میوه و سبزیجات مصرف کنید.
 • در هنگام گرسنگی یا زمانی که هوس خوردن غذای خاصی را کرده اید به فروشگاه های مواد غذایی نروید.
 • گاهی اوقات اجتناب کامل از مصرف غذایی که به خوردن آن تمایل دارید، سبب تشدید هوس غذایی می شود. در این حالت می توانید مقدار بسیار کم و کنترل شده ای از آن ماده غذایی را مصرف نمایید.
 • در برخی موارد جایگزین کردن مواد غذایی با یکدیگر به رفع هوس غذایی کمک می کند:
 1.  اگر هوس چیپس کرده اید می توانید به جای آن از یک میان وعده شور که حاوی چربی سالم و پروتئین است، مانند مغزها استفاده کنید. مغزها حاوی کالری بالایی هستند. بنابراین در مصرف این ماده غذایی نیز اعتدال را رعایت نمایید. استفاده از پاپ کورن نیز جایگزین مناسبی برای چیپس است.
 2. تمایل به مصرف شکلات می تواند با نیاز به منیزیم در ارتباط باشد. بنابراین در بسیاری از افراد مواد غذایی غنی از منیزیم مانند بادام می تواند مفید باشد. اگر تمایل شدید به مصرف شکلات دارید از شکلات تیره بدون شیر که حاوی حداقل 70 درصد کاکائو است استفاده نمایید. هر چقدر شکلات تیره تر باشد با مصرف مقدار کمتری از آن هوس غذایی شما از بین می رود.
 3. تمایل به مصرف شیرینی جات با مصرف میوه ها مانند هلو، گیلاس و خربزه و یا میوه های خشک برطرف می شود.
 4. برای افرادی که هوس نوشابه کرده اند مصرف آب پرتقال که حاوی کالری کمتری است، مفید است.
 5. اگر هوس پنیر کرده اید حتماً از انواع کم چرب و کم نمک آن استفاده کنید.


ارسال نظر

   

   

 

 

 

Retype the CAPTCHA code from the image
Change the CAPTCHA code

نظرات کاربران

رژیم درمانی نوین - تبلیغات رژیم درمانی نوین - تبلیغات