کلینیک های اینترنتی

هرم غذایی

هرم غذایی راهنمای ساده ای برای نمایش انواع گروه های غذایی و مقدار مورد نیاز از هر یک از آنها برای حفظ سلامتی است . (هرم غذایی کودکان زیر 6 سال اندکی متفاوت است).
این هرم غذایی مختص بزرگسالان و کودکان بالای 6 سال است و برای استفاده همه کودکان حتی کودکانی که نیازهای خاصی دارند (مانند گیاه خواران و کودکان دچار آلرژی های غذایی)مناسب است . چراکه نیاز به استفاده تک تک غذاهای هرم غذایی نیست .در واقع باید از هر یک از گروهای غذایی انتخاب غذایی داشت تا نهایتاً تعداد کل سروینگ های توصیه شده تامین شود.


تفسیر هرم غذایی
با نگاهی اجمالی به هرم غذایی مشاهده خواهید کرد که پایه رژیم غذایی کودک شما باید از گروه کربوهیدرات های پیچیده باشد یعنی غلات و غذاهای تهیه شده از غلات و سیب زمینی . دو گروه میوه و سبزیجات طبقه بعدی را قرار می دهند و باید بعد از غلات بیشترین دریافت غذایی به این دو گروه مهم تعلق گیرد . غذاهای پروتئینی در طبقه بعدی قرار می گیرند شامل لبنیات ، گوشت ها ، ماکیان ، ماهی ، حبوبات و سویا ، تخم مرغ و مغزها . قله هرم مربوط به چربی ها و شکر و شیرینی می شود و کمترین سهم را به خود اختصاص داده اند. بنابراین باید در مقدار خیلی کم مصرف شوند.
برای همه گروهای غذایی سروینگ های توصیه شده وجود دارد به جز برای چربی ها و شیرینی جات. چراکه باید به مقدار ناچیز مصرف شوند. پس به نوشتن جمله "کم خورده شود " بسنده می شود . عدد کوچکتر سروینگ های توصیه شده مربوط به بچه های کوچک تر است چراکه نیاز به کالری کمتری دارند . عدد بزرگتر سروینگ های توصیه شده نیز مربوط به زمانی است که کودک به سن 10 یا 11 می رسد .
در نگاه اول تعداد سروینگ ها برای یک کودک زیاد به نظر می رسند ولیکن اگر سایز سروینگ برای کودکان را چک کنید متوجه خواهید شد که اصلاً مقادیر زیادی نیستند .
به عنوان مثال یک سروینگ نان برای یک کودک 6ساله تنها نصف یک برش است بنابراین یک ساندویچ معمولی با 2 برش نان 4 سروینگ از گروه کربوهیدرات های پیچیده را تامین می کند . نصف یک میوه به عنوان یک سروینگ میوه برای کودک در نظر گرفته می شود. پس یک سیب کامل دو سروینگ میوه برای کودک محسوب می شود . شما نباید نگران محاسبه هر روز تعداد سروینگ های مورد نیاز کودک باشید.

سایز سروینگ های غذایی – سهم غذایی چیست ؟
طبق گفته های آکادمی متخصصین اطفال آمریکا ، سایز سهم های غذایی بر حسب 3 عامل سن ، اشتها و سطوح فعالیت تعریف می شود . چنانچه کودکی رشد خوبی داشته و وزنی نزدیک به وزن نرمال داشته باشد ، بنابراین سایزهای مناسب و درستی دریافت کرده است . جدول زیر سایز سهم های غذایی را نشان می دهد . سایز سهم های غذایی کودکان بین سن 5تا 10 سال افزایش می یابد و سرانجام در 10تا 11 سالگی مشابه بزرگسالان می شوند . چنانچه جدول انرژی و نیازهای تغذیه ای را مشاهده کنید خواهید دید که نیاز کالری یک کودک 10-7 ساله مشابه یک زن بزرگسال با سن 50-19 سال است یعنی 1940 کالری در روز .

سایز سروینگ های غذایی در کودکان 5تا10 سال
نکته: برای سهولت در استفاده از مقیاس فنجان برای اندازه گیری برخی مواد غذایی استفاده شده است . مقیاس فنجان مقداری است که 225 میلی لیتر مایع را در خود جا می دهد که معادل با یک لیوان کوچک است . چنانچه دارای پیمانه مدرج هستید می توانید لیوان های خود را با حجم 225 میلی لیتر تست کنید تا سایز فنجان مورد نظر ما را در بین آنها بیابید . اندازه گیری غذاهای مایع و خشک از این طریق بسیار آسان تر از وزن کردن آنهاست .

گروهای غذایی
سایز سهم های غذایی در کودکان 5تا6سال
سایز سهم های غذایی در کودکان 7تا10سال
کربوهیدرات های نشاسته ای
نان –نصف برش
برنج پخته/پاستا- یک سوم فنجان
کورن فلکس صبحانه-نصف فنجان
سیب زمینی-یک سوم فنجان(2تکه کوچک)
نان –یک برش
برنج پخته/پاستا- نصف فنجان
کورن فلکس صبحانه- دو سوم فنجان
سیب زمینی-نصف فنجان(3تکه کوچک)
سبزیجات
سبزیجات پخته-یک چهارم فنجان
سالاد- نصف فنجان
سبزیجات پخته-نصف فنجان
سالاد- یک فنجان
میوه
پخته یا کنسروی-یک چهارم فنجان
تازه- نصف یک میوه متوسط
آبمیوه- یک سوم فنجان
پخته یا کنسروی-یک سوم فنجان
تازه- یک میوه متوسط
آبمیوه- نصف فنجان
لبنیات
شیر- نصف فنجان
پنیر- یک قوطی کبریت
ماست-یک پیاله کوچک(125گرم)
شیر- یک فنجان
پنیر- یک قوطی کبریت
ماست-یک و نیم پیاله کوچک(125گرم)
گوشت قرمز، ماکیان ،ماهی
همه انواع-30گرم یا مکعب2×5/2سانتی متری
همه انواع-90-60گرم یا مکعب 25/2×6-4 سانتی متری
تخم مرغ
یک تخم مرغ
2-1تخم مرغ
حبوبات
همه انوع به صورت پخته-یک سوم فنجان
همه انوع به صورت پخته-نصف فنجان
مغزها ،دانه ها
یک مشت کوچک(20گرم)
یک مشت متوسط(30گرم)
از سن 11سالگی این سایزها مشابه با بزرگسالان می باشد


رژیم درمانی نوین - تبلیغات رژیم درمانی نوین - تبلیغات